top of page

Μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική: Το πρόγραμμα του 14ου ομίλου

Διεξήχθη την Πέμπτη (10/4) η κλήρωση των αγώνων μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική και προέκυψε το πρόγραμμα του 14ου ομίλου.Επειδή δεν έχουν γίνει ακόμη γνωστοί όλοι οι πρωταθλητές, η κλήρωση έγινε με τις Ενώσεις.Αναλυτικά:

Απώλεια ο Ζαρός, κέρδος ο Μινώταυρος

Μετά την ισοφάριση πήρε μπρος ο Ζαρός αλλά δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση του επικίνδυνου Μινώταυρου Μουρνιών μένοντας στο 1-1

Δεν ανέδειξε νικητή η πρεμιέρα των Ζαρού και Μινώταυρου Μουρνιών στην πρεμιέρα των μπαράζ ανόδου στη Γ' Εθνική

Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 την Κυριακή το απόγευμα (11/05) στο Ζαρό, στο ξεκίνημα του μίνι πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι παρά τις σημαντικές απουσίες που είχαν μπήκαν καλύτερα όμως οι γηπεδούχοι μετά το χαλαρό ξεκίνημα ισορρόπησαν.

Στην επανάληψη ο Μινώταυρος που δημιούργηε προβλήματα στην κόντρα επίθεση τους γηπεδούχους προηγήθηκε με γκολ από τ' αποδυτήρια, με πλασέ του Περδικάκη στο 47' έπετα από λάθος του Αλμπαντάκη και ασίστ του Μπασιαδάκη στον σκόρερ.

Ο Ζαρός ισοφάρισε στο 64' με γκολάρα του Φάνη Χαλκιαδάκη (απευθείας εκτέλεση φάουλ από το κέντρο!) και πήρε τα... πάνω του ψυχολογικά.

Στη συνέχεια πίεσε για το γκολ της νίκης, είχε δοκάρι στο 75' σε σέντρα - σουτ του Γιαννουλάκη από αριστερά, έχασε πολλές και μεγάλες ευκαιρίες αλλά δεν τα κατάφερε.

Βοήθησαν πολύ οι αλλαγές του Μηνά Πίτσου στην αλλαγή προσώπου προς το καλύτερο από τους Μεσαρίτες, πολλά παράπονα από τον Σωτηριάδη έχουν οι δύο μονομάχοι που διαμαρτυρήθηκαν για αρκετές περιπτώσεις πέναλτι.

Η Live εξέλιξη του αγώνα

4' Σουτ Κλαπάκη για τον Ζαρό, δεν βρήκε στόχο.

7’ Καλή στιγμή για τον Μινώταυρο, λάθος του Χαλκιαδάκη, αδύναμο σουτ του Περαθωράκη από αριστερά μέσα στην περιοχή του Ζαρού μπλόκαρε ο Ζαχαριουδάκης.

11’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ζαρό. Ωραία ενέργεια και σέντρα Κλαπάκη Γ. από δεξιά, κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Μινώταυρου του Κοσμαδάκη, μπλόκαρε ο Αρχοντάκης.

12' Σουτ Μπασιαδάκη έξω από την περιοχή για τον Μινώταυρο, η μπάλα άουτ.

19' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ζαρό. Ατομική προσπάθεια Φραγκιαδουλάκη και πάσα στον Κλαπάκη Γ., πλασέ του τελευταίου από πλάγια έδιωξε σε κόρνερ ο Αρχοντάκης.

31' Κόρνερ Κλαπάκη Γ., κεφαλιά Κοσμαδάκη, η μπάλα έφυγε πλάγια.

-Ημίχρονο στο Ζαρό, Ζαρός - Μινώταυρος Μουρνιών 0-0.

-Μόλις ξεκίνησε η επανάληψη, στη σέντρα οι παίκτες του Ζαρού με Χαλκιαδάκη - Χρυσοβαλάντη Κλαπάκη.

47' Ο Μινώταυρος ανοίγει το σκορ. Λάθος - ''τσαφ'' του Αλμπαντάκη, ασίστ του Μπασιαδάκη, έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Περδικάκη που πλάσαρε τον Ζαχαριουδάκη (0-1).

49' Φάουλ του Καλαϊτζάκη, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ζαχαριουδάκη.

50' Πρώτη αλλαγή για τον Ζαρό από τον Μηνά Πίτσο, στη θέση του Πολυμελίδη ο Γιαννουλάκης.

55' Δεύτερη αλλαγή για τον Ζαρό, έξω ο Χρυσοβαλάντης Κλαπάκης, μέσα ο Νικολάρας.

56' Καλή στιγμή για τον Ζαρό, ο Διακουράκης μπήκε από δεξιά μέσα στην περιοχή του Μινώταυρου και σούταρε δυνατά, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Αρχοντάκη.

59' Πρώτη αλλαγή για τον Μινώταυρο, στη θέση του Σαριδάκη ο Γκούντελος.

60' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ζαρό. Ο Γιαννουλάκης γύρισε από αριστερά, δυνατό σουτ του αφύλαχτου Κοσμαδάκη, δεν βρήκε στόχο ο επιθετικός του Ζαρού.

64' Γκολάρα ο Ζαρός! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φάνη Χαλκιαδάκη από το κέντρο, αιφνιδίασε τον Αρχοντάκη που είχε βγει από την εστία του και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του τερματοφύλακα του Μινώταυρου μέσα σε έξαλλα πανηγύρια στην εξέδρα από τους φιλάθλους του Ζαρού (1-1).

66' Φάση διαρκείας για τον Ζαρό και πλασέ του Γιαννουλάκη από αριστερά μέσα στην περιοχή, η μπάλα πέρασε έξω. Κίτρινη στη συνέχεια στον τερματοφύλακα του Μινώταυρου Αρχοντάκη για διαμαρτυρία.

67' Ζήτησε πέναλτι ο Ζαρός σε μαρκάρισμα του Αρχοντάκη στον Κοσμαδάκη, συνέχεια από τον Γιαννουλάκη, σουτ του Γιαννουλάκη στη συνέχεια έξω.

-Πήρε τα πάνω του Ζαρός με το 1-1 και πιέζει για την ολική ανατροπή.

68' Ωραίο δυνατό σουτ του Νικολάρα έξω από την περιοχή και δεξιά για τον Ζαρό, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αρχοντάκη.

69' Κίτρινη και στον Φάνη Χαλκιαδάκη από τον Σωτηριάδη γιατί τράβηξε αντίπαλό του από τη φανέλα στο κέντρο.

73' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ζαρό. Ο Διακουράκης καθυστέρησε σε θέση τετ-α-τετ, στη συνέχεια γύρισε στον Κοσμαδάκη που σούταρε δυνατά αλλά έσωσε με σπουδαία επέμβαση εξ' επαφής τον Μινώταυρο ο Αρχοντάκης. Κίτρινη στη συνέχεια στον Καράκη για διαμαρτυρία.

75' Φωνάζει για πέναλτι ο Μινώταυρος σε μαρκάρισμα του Χαλκιαδάκη στον Περδικάκη.

75' Δοκάρι για τον Ζαρό. Σέντρα - σουτ του Γιαννουλάκη από αριστερά, η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Αρχοντάκη.

76' Ζήτησε πέναλτι ο Ζαρός. Μετά από σουτ του Κοσμαδάκη, οι γηπεδούχοι διμαρτυρήθηκαν για χέρι παίκτη του Μινώταυρου.

78' Δεύτερη αλλαγή για τον Μινώταυρο, έξω ο Καλαϊτζάκης, μέσα ο Σουχλάκης.

80' Κίτρινη και στον Πατεράκη του Μινώταυρου για φάουλ που έκανε έξω από την περιοχή.

-Από στόπερ που έπαιξε εξ' ανάγκης λόγω της απουσίας του Λουλιάδη, περνάει στη φυσική του θέση, επιθετικός ο Φάνης Χαλκιαδάκης.

85' Τρίτη αλλαγή για τον Μινώταυρο, έξω ο Καλέλλης, μέσα ο Στυλιανουδάκης.

85' Ζήτησαν πέναλτι οι παίκτες του Ζαρού για χέρι του Σύρμου.

86' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ζαρό. Βολίδα του Γιαννουλάκη έξω από την περιοχή, έδιωξε πολύ δύσκολα σε κόρνερ ο Αρχοντάκης.

88' Κίτρινη και στον Κλαπάκη Γ. που έπεσε στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα ζητώντας φάουλ.

-Τελικό αποτέλεσμα στο Ζαρό, Ζαρός - Μινώταυρος Μουρνιών 1-1.

Μικρά

-Όρκος νίκης από παίκτες Ζαρού και Μινώταυρου λίγο πριν τη σέντρα.

-Κατάμεστη η σκεπαστή εξέδρα του γηπέδου από φιλάθλους του Ζαρού, υπάρχουν και πολλοί φίλοι του Μινώταυρου που ταξίδεψαν από τα Χανιά, συμπαραστάθηκαν θερμά στην ομάδα τους και παρακολούθησαν το παιχνίδι μαζί με παίκτες και παράγοντες.

-Με άσπρες φανέλες με μαύρες πινελιές και πράσινα σορτσάκια οι παίκτες του Ζαρού, πράσινες φανέλες με άσπρες πινελιές και σκούρα μπλε σορτσάκια οι ποδοσφαιριστές του Μινώταυρου.

-Αρχηγός του Ζαρού ο Φάνης Χαλκιαδάκης και του Μινώταυρου Μουρνιών ο Δημήτρης Καλαϊτζάκης.

-Θερμό καλωσόρισμα του προπονητή του Ζαρού Μηνά Πίτσου προς τον ομόλογό του του Μινώταυρου Γιάννη Μαρκάκη αρκετή ώρα πριν τη σέντρα.

-Ζεστή φιλοξενία και από τον πρόεδρο του Ζαρού Γιώργο Σταματάκη προς τους παράγοντες του Μινώταυρου τους οποίους κέρασε καφέ πριν την έναρξη αλλά και προς την αποστολή της ομάδας των Χανίων.

-Στην αρχική ενδεκάδα του Μινώταυρου ήταν αρχικά ο Κελαϊδής όμως ένιωσε ενοχλήσεις στους προσαγωγούς στην προθέρμασνη και τη θέση του στο βασικό σχήμα πήρε την τελευταάι στιγμή ο Καράκης.

Κόκκινες:

Κίτρινες: 69' Χαλκιαδάκης, 88' Κλαπάκης Γ. - 66' Αρχοντάκης, 73' Καράκης 80' Πατεράκης

Διαιτητής: Χαράλαμπος Σωτηριάδης ((Λασιθίου)

Βοηθοί: Εμμανουήλ Φινοκαλιώτης, Μιχαήλ Παπαδοπετράκης (Λασιθίου

Παρατηρητής διαιτησίας: Αρχοντής Βαμβακίδης (Ρεθύμνου)

ΖΑΡΟΣ: Ζαχαριουδάκης, Νικολακάκης, Διακουράκης, Αλμπαντάκης, Χαλκιαδάκης, Κουτσάκης, Πολυμελίδης (50' Γιαννουλάκης), Φραγκιαδουλάκης, Κοσμαδάκης, Κλαπάκης Γ., Κλαπάκης Χρ. (55' Νικολάρας)

Πάγκος: Νικολάρας, Σιδηρόπουλος Ηλ., Σαμιωτάκης, Σιδηρόπουλος Γ., Σακέλης, Γιαννουλάκης, Σάλιακας

ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ ΜΟΥΡΝΙΩΝ: Αρχοντάκης, Καλέλλης (85' Στυλιανουδάκης), Σαριδάκης (59' Γούντελος), Πατεράκης, Περδικάκης, Περαθωράκης, Καλααϊτζάκης (78' Σουχλάκης), Μπασιαδάκης, Καράκης, Σύρμος, Νταγκουνάκης

Πάγκος: Γκούντελος, Τρουλινός Σοφ., Σουχλάκης, Χατζόπουλος, Κουνάκης, Στυλιανουδάκης, Κελαϊδής

14 ΜΑΙ  2014

Σπουδαία νίκη για τον Ζαρό

Σπουδαία νίκη για τον Ζαρό επί της Αναγέννησης Ιεράπετρας στο «Βουζουνεράκειο» (2-4) - ο Μινώταυρος επικράτησε 2-0 του Άρη στις Μουρνιές

Πραγματικοί μάγκες οι πρωταθλητές Ηρακλείου άλωσαν με ανατροπή την Τετάρτη το απόγευμα (14/05) την Ιεράπετρα και «ρέφαραν» με τον καλύτερο τρόπο την απώλεια της πρεμιέρας με τον Μινώταυρο στο Ζαρό.

Μάλιστα μετά και τη νίκη του Μινώταυρου επί του Άρη Ρεθύμνου με 2-0 στις Μουρνιές ισοβαθμούν στην κορυφή με τους Χανιώτες έχοντας από 4 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά καθώς προηγήθηκαν μόλις στο 5’ με τον Δεδελετάκη. Οι «πράσινοι» ωστόσο κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν πριν κλείσει το ημίχρονο, στο 45’ με τον αρχηγό τους Φάνη Χαλκιαδάκη (σκόραρε και πάλι, όπως και στην πρεμιέρα).

Στην επανάληψη άνοιξε ο ρυθμός με τους φιλοξενούμενους να είναι αποτελεσματικοί μπροστά και να σκοράρουν άλλα τρία τέρματα, ένα με τον Γ. Κλαπάκη (66’) και δύο με τον Κοσμαδάκη (71’, 75’).  Ο Κοσμαδάκης είχε και δοκάρι στο 48’.

Το μόνο που κατάφεραν Λασιθιώτες ήταν να μειώσουν σε 2-4 με πέναλτι του Παϋσανίδη στο 80’.

Αναγέννηση Ιεράπετρας: Χ. Ταρτάλας, Κ.Γ.Λαμπράκης, Κουφής (85’ Ρ. Χρυσοφάκης), Παϋσανίδης, Χατζάκης, Κουτούζος, Χάιντερ, Μαστοράκης (69’ Γ. Χρυσοφάκης), Δεδελετάκης, Ξαγοράρης, Μάκο.

Ζαρός: Ζαχαριουδάκης, Νικολακάκης, Διακουράκης, Λουλιάδης, Χαλκιαδάκης, Κουτσάκης, Γιανουλάκης (69’ Μυκονιάτη), Φραγκιαδουλάκης, Κοσμαδάκης (84’ Αλπαντάκης), Γ. Κλαπάκης, Χ. Κλαπάκης (54’ Νικολάρας).

Μινώταυρος – Άρης Ρεθύμνου 2-0

Στο έτερο παιχνίδι των κρητικών μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική, ο Μινώταυρος επικράτησε 2-0 του Άρη Ρεθύμνου στις Μουρνιές και μαζί με τον Ζαρό ηγούνται της βαθμολογίας. Ο Περδικάκης κέρδισε πέναλτι στο 5’, το οποίο αξιοποίησε ο Νταγκουνάκης. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Περδικάκης στο 67’.

ΑΡΗΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ  - ΖΑΡΟΣ  1-1

Με το τρίτο γκολ του αρχηγού στα μπαράζ ο Ζαρός πέρασε αλώβητος και από τη Σοχώρα απέναντι στον Άρη Ρεθύμνου (1-1)

Ο Φάνης Χαλκιαδάκης σκόραρε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι στο μίνι πρωτάθλημα και οι «πράσινοι» που είχαν ένα άσχημο απόγευμα από πλευράς εμφάνισης πρόσθεσαν έναν «χρυσό» βαθμό στο σακούλι στην προσπάθεια που καταβάλλουν για την άνοδο για πρώτη φορά στην ιστορία τους στην Γ’ Εθνική.

Με αυτόν έφτασαν τους 5 και παρέμειναν στην κορυφή του πίνακα συνεχίζοντας να έχουν συγκάτοικο τον Μινώταυρο Μουρνιών ο οποίος ισοφάρισε στην εκπνοή την Αναγέννηση Ιεράπετρας στις Μουρνιές (1-1).

Αυτό ήταν το τρίτο σερί γκολ για τον αρχηγό στα πλέι - οφ, αρχηγός που δεν ξεκίνησε λόγω τραυματισμού την Τετάρτη το απόγευμα (21/05) στο Ρέθυμνο ωστόσο στην επανάληψη έσφιξε τα δόντια, πήρε τη θέση στο 50’ του Γιώργου Κλαπάκη και ήταν ξανά το πρόσωπο του αγώνα για τους Μεσαρίτες.

Ο Άρης Ρεθύμνου ήταν καλύτερος στο α’ ημίχρονο και απείλησε αρκετές φορές την εστία του Ζαχαριουδάκη με τους Αστρινάκη και Αργυρό.

Μάλιστα η υπεροχή των αγχωμένων και άστοχων στην τελική προσπάθεια γηπεδούχων καρποφόρησε στο 42’ όταν ο Αστρινάκης εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα από αριστερά και την αδράνεια της άμυνας του Ζαρού και από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη οι Ρεθυμνιώτες έδωσαν χώρο στο Ζαρό και προσπαθούσαν να χτυπήσουν στην κόντρα επίθεση. Από την άλλη οι «πράσινοι» κάποιες φορές ορθόδοξα και άλλες ανορθόδοξα προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Οι αλλαγές του Μηνά Πίτσου ανέβασαν τους φιλοξενούμενους που ήταν ωστόσο νευρικοί και δημιούργησαν λίγες φάσεις. Κι ενώ στο 60’ ακυρώθηκε γκολ του Κοσμαδάκη ως οφσάιντ, στις καθυστερήσεις μίλησε ο Φάνης Χαλκιαδάκης.

Έπειτα από σέντρα από αριστερά και λάθος του τερματοφύλακα Βογιατζιδάκη που δεν μπόρεσε να μπλοκάρει ο αρχηγός που καιροφυλαχτούσε στο δεύτερο δοκάρι ήταν στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή.

Και με πλασέ από δύσκολη θέση φώναξε «εγώ», έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και τους λιγοστούς φίλους του Ζαρού που ταξίδεψαν στο Ρέθυμνο στα ουράνια.

Άρης Ρεθύμνου (Μιχάλης Δεληγιαννάκης): Βογιατζιδάκης, Κασσέλας, Τσαχάκης, Χασιώτης, Σαριδάκης, Μαργκίνι, Αργυρός, Πύργια(82′ Ψωμάς), Καψαλάκης, Ματαραγκάσι(65′ Μιχελιδάκης), Αστρινάκης (75′ Ρότσι).

Ζαρός (Μηνάς Πίτσος): Ζαχαριουδάκης, Γιαννουλάκης (54′ Μυκωνιάτης), Νικολακάκης, Λουλιάδης, Αλμπαντάκης, Κουτσάκης, Διακουράκης, Φραγκιαδουλάκης, Κοσμαδάκης, Κλαπάκης Γ. (50′ Χαλκιαδάκης Φ.), Κλαπάκης Χ. (50′ Νικολάρας).

28 ΜΑΙ 2014

ΒΗΜΑ ΑΝΟΔΟΥ  ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΝΩΤΑΥΡΟ ΜΟΥΡΙΩΝ

Σημαντικό έδαφος στην προσπάθεια που καταβάλλει για άνοδο στην Γ’ Εθνική έχασε ο Ζαρός - μεγάλο βήμα για τη Γ’ Εθνική έκανε ο Μινώταυρος Μουρνιών

Οι πρωταθλητές Ηρακλείου γνώρισαν την ήττα στο ντέρμπι με 2-1 από τον Μινώταυρο Μουρνιών την Τετάρτη το απόγευμα (28/05) στις Μουρνιές και απομακρύνθηκαν τρεις βαθμούς από την πρώτη θέση.

Πρωτιά που δίνει το εισιτήριο και στην παραπάνω κατηγορία. Στην αντίπερα όχθη, πλησίασαν το όνειρο οι Χανιώτες που εκτός του +3 στην κορυφή, έχουν υπέρ τους και την ισοβαθμία με τον Ζαρό (μία νίκη, μία ισοπαλία).

Το όνειρο για τη Γ’ Εθνική δυσκόλεψε πολύ για τους «πράσινους» αλλά σ’ αυτό συντέλεσε και η διαιτησία του Χαράλαμπου Σωτηριάδη.

Ο ρέφερι από το Λασίθι αρνήθηκε δύο πέναλτι στους Μεσαρίτες, τόσο στο 0-0, όσο και στο 2-1.

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Περαθωράκης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους οι οποίοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 62’ με τον Περδικάκη.

Ο αρχηγός του Ζαρού Φάνης Χαλκιαδάκης σκόραρε και στο τέταρτο ματς των μπαράζ και με το τέταρτό του γκολ στο μίνι πρωτάθλημα, στο 85’, έβαλε ξανά στην αναμέτρηση τους πρωταθλητές Ηρακλείου.

Οι «πράσινοι» πίεσαν στη συνέχεια, χάνοντας κλασικές ευκαιρίες για την ισοφάριση. Το 2-2 ωστόσο δεν ήρθε και σε αυτό ευθύνη έχει και ο Σωτηριάδης.

Μινώταυρος Μουρνιών (Γιάννης Μαρκάκης): Γκολέμης, Πατεράκης, Σύρμος, Καχλατζής, Γκούντελος, Δοντσίδης, Περαθωράκης (80′ Μιχάκης), Νταγκουνάκης, Περδικάκης, Δημούσης (60′ Κελαιδής), Καλαιτζάκης (70′ Μαρκάκης Ν.).

Ζαρός (Μηνάς Πίτσος): Ζαχαριουδάκης, Νικολακάκης, Διακουράκης, Χαλκιαδάκης Φ., Λουλιάδης (60’ Μυκωνιάτης), Κουτσάκης (87’ Αλμπαντάκης), Γιαννουλάκης, Νικολάρας (32’ Σακέλλης), Κοσμαδάκης, Κλαπάκης, Φραγκιαδουλάκης.

Title. Double click me.

1 ΙΟΥΝ 2014

Μινώταυρος Μουρνιών, Αναγέννηση Ιεράπετρας, Άρης Ρεθύμνουδιεκδικούν την τελευταία αγωνιστική την πρωτιά - άνοδο.

Εκτός ανόδου έμεινε και φέτος στα μπαράζ ο Ζαρός μία στροφή πριν το φινάλε - μεγάλο διπλό ανόδου για την Αναγέννηση (0-2)

Αναγέννηση που διεκδικεί με πολλές πιθανότητες τη συμμετοχή της του χρόνου στη Γ' Εθνική.

Σε κακή μέρα οι γηπεδούχοι την Κυριακή το απόγευμα (01/06) στο Ζαρό... εγκλωβλιστηκαν από το άριστο στήσιμο των φιλοξενούμενων στον αγωνιστικό χώρο και από τον ανορθόδοξο τρόπο παιχνιδιού τους.

Το πέναλτι - γκολ του Ξαγοράρη στις καθυστερήσεις του α' μέρους (ο Γιαννουλάκης είδε χέρι του Νικολακάκη στο γύρισμα από δεξιά του Κουτούζου) αποδείχθηκε καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα.

Έδωσε αυτοπεποίθηση στην ομάδα της Ιεράπετρας και έφερε άγχος και απογοήτεση στους πρωταθλητές Ηρακλείου που δεν εκμεταλλεύτηκαν τον αέρα στο α' μέρος.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι και τον άνεμο... ήταν φαρμάκι στην κόντρα, ο Ζαρός ανούσιος και έτσι φυσιλογικά ήθε και το 0-2 στο 74' με εξαιρετικό σουτ του Μάκο.

Μετά και τη νίκη του Άρη Ρεθύμνου με 2-0 επί του Μινώταυρου Μουρνιών στη Σοχώρα, ο Μινώταυρος έμεινε στους 8 βαθμούς, Άρης ρεθύμνου και Αναγέννηση Ιεράπετρας σκαρφάλωσαν στους 7 και ο Ζαρός έμεινε στους 5.

Τρις ομάδες (Μινώταυρος Μουρνιών, Αναγέννηση Ιεράπετρας, Άρης Ρεθύμνου) διεκδικούν την τελευταία αγωνιστική την πρωτιά - άνοδο, εκτός ''μάχης'' έμεινε οριστικά ο Ζαρός.

Στην τελευταία στροφή (Τετάρτη 04/06) η Αναγέννηση Ιεράπετρας θα υποδεχθεί τον Μινώταυρο Μουρνιών στο ''Βουζουνεράκειο'' και ο αδιάφορος βαθμολογικά Ζαρός θα φιλοξενήσει τον Άρη ρεθύμνου στο Ζαρό.

-Αρχηγός του Ζαρού ο Φάνης Χαλκιαδάκης και της Αναγέννησης Ιεράπετρας ο Παυσανίδης.

-Με πράσινες φανέλες με άσπρες πινελιές και πράσινα σορτσάκια οι παίκτες του Ζαρού, με σκούρες μπλε φανέλες με κίτρινες πινελιές και σκούρα μπλε σορτσάκια οι ποδοσφαιριστές της Αναγέννησης Ιεράπετρας.

-Μόλις ξεκίνησε το παιχνίδι, στη σέντρα οι παίκτες του Ζαρού με Κοσμαδάκη - Κλαπάκη Γ.

10' Πρώτο σουτ στην αναμέτρηση, το έκανε ο Φραγκιαδουλάκης του Ζαρού με το δεξί έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι του Ταρτάλα Χ.

-Υπέρ του Ζαρού ο αέρας στο ξεκίνημα του α' μέρους.

15' Καλή στιγμή για την Αναγέννηση Ιεράπετρας. Σουτ του Ξαγοράρη από το ύψος της περιοχής, έδιωξε δύσκολα στη δεξιά πλευρά του τέρματος σε κόρνερ ο Ζαχαριουδάκης.

-O Ζαρός έχει τον έλεγχο στο πρώτο μισάωρο αλλά προσπαθεί με βαθιές μπαλιές να βρει τους επιθετικούς του, βαθιές μπαλιές που αποτελούν... βούτυρο στο ψωμί των αμυντικών της Αναγέννησης Ιεράπετρας.

31' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ζαρό. Κεφαλιά του Φραγκιαδουλάκη αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας της Αναγέννησης, έδιωξε σωτήρια πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή ο Παυσανίδης.

32' Πρώτη κίτρινη στον αγώνα, τη δέχθηκε ο Λουλιάδης του Ζαρού για δυνατό μαρκάρισμα στον Δεδελετάκη στο χώρο του κέντρου, ανακόπτωντας την αντεπίθεση της Αναγέννησης.

40' Κίτρινη και στον Κουφή της Αναγέννησης για μαρκάρισμα στα πλάγια στον Διακουράκη.

42' Κιτρινίζεται και ο Κουτούζος της Αναγέννησης για διαμαρτυρία.

43' Δέχεται κίτρινη και ο Κουγιουμτζάκης της Αναγέννησης επίσης για διαμαρτυρία.

45' Πέναλτι που υποδεικνύει ο Γιαννουλάκης υπέρ της Αναγέννησης υποστηρίζοντας ότι στο γύρισμα του Κουτούζου από δεξιά, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Νικολακάκη.

45'+1' Το εκτέλεσε ο Ξαγοράκης στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Ζαχαριουδάκη και ανοίγοντας το σκορ για την Αναγέννηση (0-1).

Με τη λήξη του ημιχρόνου, κάρτα και στον Χαλκιαδάκη του Ζαρού για διαμαρτυρία.

-Ημίχρονο στο Ζαρό, Ζαρός - Αναγέννηση Ιεράπετρας 0-1.

-Ξεκίνησε το β' μέρος, στη σέντρα οι ποδοσφαιριστές της Αναγέννησης με Δεδελετάκη - Ξαγοράρη.

47' Καλή στιγμή για το Ζαρό, ο Διακουράκης μπήκε από δεξιά μέσα στην περιοχή της Αναγέννησης αλλά σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Ταρτάλα Χ.

48' Δυνατό σουτ του Μάκο από αριστερά έξω από την περιοχή για την Αναγέννηση, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ζαχαριουδάκη.

51' Γύρισμα του Κουφή από αριστερά για τον Κουτούζο μέσα στην περιοχή, σουτ του τελευταίου, κόντραρε σωτήρια ο Φραγκιαδουλάκης.

53' Ο Ζαρός φτάνει κοντά στο γκολ. Πρώτη κεφαλιά από τον Χαλκιαδάκη, δεύτερη από τον Κοσμαδάκη, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Ταρτάλα Χ.

50' Πρώτη αλλαγή για τον Ζαρό, στη θέση του Γιαννουλάκη ο Μυκωνιάτης.

56' Πρώτη αλλαγή και για την Αναγέννηση Ιεράπετρας, έξω ο Μάρκου ο Μαστοράκης.

-Υπέρ της Αναγέννησης ο αέρας στην επανάληψη.

60' Αντεπίθεση για την Αναγέννηση, ο Δεδελετάκης απέναντι από τον Ζαχαριουδάκη σούταρε από το ύψος της περιοχής έξω από το αριστερό δοκάρι του τερματοφύλακα του Ζαρού.

67' Τεράστια ευκαιρία για τον Ζαρό. Σουτ του Κλαπάκη Γ. από το ύψος της περιοχής, δεν μπόρεσε να μπλοκάρει ο Ταρτάλας Χ., πλασέ του Κοσμαδάκη από τη μικρή περιοχή, η μπάλα ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι.

70' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουτούζου λίγο κάτω από το κέντρο και σριστερά για την Αναγέννηση, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ζαχαριουδάκη.

71' Κίτρινη και στον Νικολάρα του Ζαρού γιατί τράβηξε από τη φανέλα τον Κουφή ανακόπτωντας την αντεπίθεση της Αναγέννησης.

73' Η Αναγένηση απειλεί. Σουτ του Κουφή από αριστερά μέσα από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ζαχαριουδάκη.

74' Υπέροχο γκολ για την Αναγέννηση. Σουτ του Μάκο από το ύψος της περιοχής και δεξιά, η μπάλα ''καρφώθηκε'' στη δεξιά γωνία του Ζχαριουδάκη (0-2).

77' Αλλαγή στην αλλαγή για τον Ζαρό, στη θέση του Μυκωνιάτη ο Σακέλλης.

78' Σουτ του προωθημένου Χρυσοφάκη από δεξιά μέσα από την περιοχή για την Αναγέννηση δεν βρίσκει στόχο.

-Σε κακή μέρα και ανούσιοι οι γηπεδούχοι, ''φαρμάκι'' στην κόντρα οι φιλοξενούμενοι.

84' Κίτρινη και στον Μαστοράκη γιατί κόντραρε αντικανονικά το βολέ του Ζαχαριουδάκη.

-Από στόπερ σέντερ - φορ έχει περάσει ο Φάνης Χαλκιαδάκης προκειμένου να γίνει πιο απειλητικός ο Ζαρός.

88' Δυνατό σουτ του Φραγκιαδουλάκη για τον Ζαρό, έδιωξε δύσκολα ο Ζαχαριουδάκης, νέο σουτ του Κλαπάκη Γ. η μπάλα πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι του Ταρτάλα Χ.

-Τέλος στο Ζαρό, μεγάλο διπλό με 0-2 για την Αναγέννηση που αύξησε τις ελπίδες της για την άνοδο, άπιαστο όνειρο η Γ' Εθνική έμεινε και φέτος για τον Ζαρό.

Κόκκινες:

Κίτρινες: 32' Λουλιάδης, 45'+ Χαλκιαδάκης, 71' Νικολάρας - 40' Κουφής, 42' Κουτούζος, 43' Κουγιουμτζάκης, 84' Μαστοράκης

Διαιτητής: Γεώργιος Γιαννουλάκης (Χανίων)

Βοηθοί: Εμμανουήλ Καλφάκης - Νικόλαος Μαραγκουδάκης (Χανίων)

Παρατηρητής διαιτησίας: Δημήτριος Χριστοδουλάκης (Ρεθύμνου)

4 Ιουν 2014
Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ ΣΤΗΝ Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Την άνοδο στη Γ’ Εθνική κατάφεραν να εξασφαλίσουν οι γηπεδούχοι μετά την άνετη επικράτησή τους στην τελευταία αγωνιστική των μπαράζ

Χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερη δυσκολία οι παίκτες της Αναγέννησης Ιεράπετρας υποδεχόμενοι τον Μινώταυρο κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 4-0 που τους φέρνει τη νέ σεζόν στη Γ’ Εθνική.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 13’ με εύστοχο πέναλτι ο Ξαγοράρης, ενώ στο 22’ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Περδικάκη. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 53’ ο Ξαγοράρης βρήκε και πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα για το 2-0 και 15 λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης πέτυχε το τρίτο προσωπικό του τέρμα. Ο Μινώταυρος σκόραρε με τον Δεδελετάκη στο 76’ αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Κουφής.

Αναγέννηση Ιεράπετρας (Νίκος Δεδελετάκης) : Ταρτάλας, Χρυσοφάκης Γ., Κουφής, Ντέντια, Παισανίδης, Κουτούζος, Μαστοράκης, Κουγιουμουτζάκης, Δεδελετάκης, Ξαγοράρης, Μάκο

Μινώταυρος (Γιάννης Μαρκάκης) : Γκολέμης, Πατεράκης, Δοντσίδης, Περδικάκης, Περαθωράκης, Δημούσης, Καλαιτζάκης, Καχλαντζής, Μαρκάκης, Σύρμος