top of page

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ ΜΠΑΡΑΖ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΣΤΗΝ Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Διεξήχθη την Πέμπτη (10/4) η κλήρωση των αγώνων μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική και προέκυψε το πρόγραμμα του 4ου ομίλου.Επειδή δεν έχουν γίνει ακόμη γνωστοί όλοι οι πρωταθλητές, η κλήρωση έγινε με τις Ενώσεις.

Έκανε το πρώτο βήμα για την άνοδο ο Εορδαϊκός- Ισοπαλία o Φιλώτας στα Αεράτα

Κερδίζοντας την Αστραπή Μεσοποταμίας με 1-0 ο Εορδαϊκός μπήκε με το δεξί στα μπαράζ ανόδου στη Γ΄ Εθνική και θα πάει στο αυριανό ντέρμπι με το Φιλώτα με καλή ψυχολογία.

Στο άλλο παιχνίδι ο Φιλώτας έπαιξε μονότερμα τα Αεράτα εκτός έδρας, έχασε πολλές ευκαιρίες αλλά πέτυχε μόνο ένα γκολ με το Ζηνόβιο.

Έτσι αφού δεν εξασφάλισε τη νίκη δέχτηκε την ισοφάριση στο 84ο και έχασε 2 πολύτιμους βαθμούς.

Ένα γκολ ήταν αρκετό για τον Εορδαϊκό

Το πρώτο βήμα για την (επ) άνοδο του στη Γ΄ Εθνική έκανε την Κυριακή ο Εορδαϊκός ο οποίος παίζοντας μπροστά σε 600 περίπου φιλάθλους κέρδισε με 1-0 την Αστραπή Μεσοποταμίας.

Η ομάδα της Πτολεμαΐδας ήταν καλύτερη έχασε πολλές ευκαιρίες (ειδικά στο πρώτο μέρος) αλλά το γκολ δεν έμπαινε και έτσι το άγχος άρχισε να εμφανίζεται σιγά-σιγά.

Στο 60 όμως ο Τζουβάρας πέτυχε το χρυσό (όπως αποδείχθηκε) γκολ και έτσι η ομάδα της Πτολεμαΐδας πήρε τη πολύτιμη νίκη.

Από την άλλη η Αστραπή έπαιξε καθαρά αμυντικά και έχοντας σαν κορυφαίο παίκτη το τερματοφύλακα της έχασε μόνο με 1-0.

Καλή η διαιτησία του κ. Τάση (Π΄΄ Δημητρίου- Κόλλια) του Σ.Δ. Ηπείρου. Έδειξε κίτρινες κάρτες στους Πακάλτση, Μαυροαμτίδη, Μούσια και Καραμανίδη Λ.

Το φιλμ του αγώνα:

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Εορδαϊκός και μόλις στο πρώτο λεπτό το σουτ του Σερσέμη κοντραρίστηκε τη τελευταία στιγμή και η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω, κόρνερ. Αμέσως μετά σέντρα του Ακριτίδη σουτ του Μαυροματίδη δεν βρήκε το στόχο και στο 9ο κόρνερ Σερσέμη κεφαλιά του Τζουβάρα δύσκολη απόκρουση από τον Κωνσταντίνου.

Στο 11ο ο Συμεωνίδης σέντραρε ο Μαυροματίδης σούταρε αλλά η μπάλα δεν βρήκε το στόχο.

Στο επόμενο λεπτό η πρώτη και μοναδική ευκαιρία για την Μεσοποταμία όταν ο Στεργίου εκτέλεσε κόρνερ η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία και ο κίνδυνος έφυγε.

Στο 14ο ο Σερσέμης έδωσε στον Συμεωνίδη που σούταρε αλλά ο Κωνσταντίνου απέκρουσε και πάλι.

Στο 21ο ο Μαυροαματίδης ελίχθηκε επιχείρησε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας της Αστραπής έδιωξε σε κόρνερ. Μετά την πρώτη εκτέλεση οι αμυντικοί έδιωξαν σε νέο κόρνερ και από την εκτέλεση του ο Τσαγκαλίδης Π. έπιασε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 22ο Η. Τσαγκαλίδης έκανε την μπροστινή μπαλιά ο Μαυροαματίδης έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα για μια ακόμη φορά δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 39ο ο Τσαγκαλίδης Η. εκτέλεσε φάουλ ο Κωνσταντίνου απέκρουσε νέο σουτ του Συμεωνίδη άουτ.

Το γκολ τελικά ήρθε στο 60ο όταν ο Η. Τσαγκαλίδης εκτέλεσε κόρνερ ο Τσακώνης έπιασε τη κεφαλιά ο Κωνσταντίνου απέκρουσε ενστικτωδώς η μπάλα έφτασε στον Πακάλτση που γύρισε και ο Τζουβάρας από κοντά έκανε το 1-0.

Στο 90ο ο Τσακώνης σούταρε αλλά ο Κωνσταντίνου και πάλι είπε όχι και στο 93ο κόρνερ Συμεωνίδη κεφαλιά Πακάλτση έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Λαμπριανίδης.

Εορδαϊκός: Περπερίδης, Νίκου, Ακριτίδης Α., Πακάλτσης, Τσαγκαλίδης Π. (88ο Λιάμης), Τζουβάρας, Τσακώνης, Σερσέμης (66ο Αμαραντίδης), Συμεωνίδης, Τσαγακλίδης Η. (85Ο Σουγιουλτζής), Μαυροματίδης.

Αστραπή Μεσοποταμίας: Κωνσταντίνου, Λαμπριανίδης, Μούσιας (65ο Κοτανίδης), Σαββίδης, Καραμανίδης Γ., Ξανθόπουλος, Λέκος, Σαλονικίδης Κ., Κουσίδης (81ο Καραμανίδης Λ.), Τσακλίδης, Στεργίου (81ο Σαλονικίδης Δ.).

16  ΜΑΙ 2014

Αστραπή Μεσοποταμίας – Γρεβενά Αεράτα  1-2

Αεράτα από τη Μεσοποταμία, αφού επικράτησαν με 1-2, ένα σκορ που δεν ανταποκρίνεται στην...

εικόνα του αγώνα, αφού οι φιλοξενούμενοι που προηγήθηκαν με 0-2 με γκολ του ΄Ιττη και του

Αποστολίδη, δέχθηκαν γκολ στο 94΄ από τον Καραμανίδη.

Ουσιαστικά μόνο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο. Το σύνολο του Νίκου Μπαλοδήμου από το 1ο λεπτό πήρε τα ηνία του αγώνα, έλεγχε πλήρως το ρυθμό και με συνεχή πίεση δημιουργούσε συνεχώς ευκαιρίες στην εστία του Κωνσταντίνου, χωρίς καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα να μπορούν οι γηπεδούχοι να αντιδράσουν.

Το φιλμ του αγώνα

10ο λεπτό: Φάουλ εκτέλεσε ο ΄Ιττης, πλασέ στην κίνηση του Θ. Λάλλου από το ύψος της μικρής περιοχής, που κατάφερε να αστοχήσει.

14ο λεπτό: Πάσα του Αποστολίδη στον Κουρέλλα που μπήκε από δεξιά δυνατά, για να αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κωνσταντίνου.

21ο λεπτό: Αυτή τη φορά ο Κουρέλλας πάσαρε στον Αποστολίδη που σούταρε δυνατά μόλις άουτ.

27ο λεπτό: Η μοναδική ευκαιρία της Αστραπής, όταν ο Στεργίου σούταρε από καλή θέση, κόνταρε η μπάλα στον Κατσαντώνη και πέρασε λίγο άουτ.

32ο λεπτό: ΓΚΟΛ: Αριστοτεχνικό απευθείας φάουλ του ΄Ιττη και 0-1.

49ο λεπτό: Απευθείας φάουλ του ΄Ιττη με υπερένταση απέκρουσε ο Στεργίου σε κόρνερ. Εκτέλεση του κόρνερ από το Σ. Μπαλοδήμο, κεφαλιά του Θ. Λάλλου έγλειψε το οριζόντιο δοκάρι.

54ο λεπτό: Καταπληκτική πάσα του Αποστολίδη στον Κουρέλλα που μόνος προ του Στεργίου πλάσαρε αδύναμα για να μπλοκάρει ο Στεργίου σταθερά.

65ο λεπτό: Ασίστ του Σ. Μπαλοδήμου στον Κουρέλλα, που αστόχησε από θέση τετ-α-τετ, πλασσάροντας μόλις άουτ.

74ο λεπτό:ΓΚΟΛ: Ασίστ του Αναστασιάδη στον Αποστολίδη,  που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στο Στεργίου, σημειώνοντας το 0-2.

77ο λεπτό: ΔΟΚΑΡΙ: Φοβερό σε δύναμη φάουλ του Σ. Μπαλοδήμου βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι.

94ο λεπτό: ΓΚΟΛ: Σουτ του Καραμανίδη από τα 30 μ. με τη βοήθεια του αέρα η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, 1-2 τελικό.

Άριστη η διαιτησία του Θεολόγου, Δεμερτζή, Κουπαράνη (ΕΠΣ Πέλλας)

21 Μαι 2014

ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΦΙΛΩΤΑ ΚΑΙ ΕΟΡΔΑΙΚΟ

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με 3 γκολ, ισάριθμες αποβολές και ένα δοκάρι ο Εορδαϊκός κέρδισε τα Γρεβενά Αεράτα με 2-1 και έμεινε έτσι ζωντανός στο παιχνίδι της ανόδου.

Στην πρώτη θέση έμεινε μόνος ο Φιλώτας που συνέτριψε με 5-0 τη Μεσοποταμία.

Νίκη διά πυρός και σιδήρου για τον Εορδαϊκό

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε την Τετάρτη το απόγευμα στην Πτολεμαΐδα εκεί όπου ο Εορδαϊκός κέρδισε δύσκολα αλλά δίκαια τα Γρεβενά Αεράτα με 2-1 για την 3η αγωνιστική των μπαράζ ανόδου στη Γ΄ Εθνική.

Μπροστά σε 400 περίπου φιλάθλους ο Εορδαϊκός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο έχασε ευκαιρίες, είχε δοκάρι αλλά και πάλι γκολ δεν πέτυχε.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ του Εορδαϊκού προηγήθηκαν παγώνοντας το γήπεδο.

Πριν προλάβει όμως να αγχωθεί ο Εορδαϊκός ευτύχησε να ισοφαρίσει και στη συνέχεια κατάφερε να πετύχει και το χρυσό γκολ που του χάρισε τελικά τη νίκη.

Πρέπει να σημειωθεί πως ο Εορδαϊκός τελείωσε το παιχνίδι με 9 παίκτες λόγω αποβολών του Σερσέμη (στην ίδια φάση αποβλήθηκε και ο Ίττης με τους 2 παίκτες να αλληλοβρίζονται σύμφωνα με το διαιτητή) και του Ακριτίδη Α. με 2 κίτρινες.

Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία του κ. Γρατσάνη που έδειξε κίτρινες και στους Τσακώνη, Λάλλο Θ., και Λάλλο Π. (Βοηθοί οι Νταλούκας- Τζάνης).

Φάσεις- γκολ

Στο 26ο ο Ίττης γύρισε τη μπάλα λανθασμένα στο τερματοφύλακα του αλλά ο πλασέ του Μαυροματίδη μπλόκαρε ο Βίδρας. Πέντε λεπτά μετά ο Μαυροματίδης μόνος απέναντι στο Βίδρα πλάσαρε άουτ ενώ στο 33ο το σουτ του Τσακώνη κοντραρίστηκε και πέρασε ελάχιστα έξω.

Αμέσως μετά τεράστια ευκαιρία για τον Εορδαϊκό όταν Αμαραντίδης και Σερσέμης έπαιξαν το 1-2 ο δεύτερος τετ-α-τετ με το Βίδρα έδωσε στον πρώτο που σε κενή εστία σούταρε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Στο 48ο έγινε το 0-1 όταν ο Λάλλος Π. εκτέλεσε φάουλ ο Περπερίδης έκανε άστοχη έξοδο και ο Λάλλος Θ, με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Στην επόμενη φάση όμως ο Τσακώνης με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-1  και στο 59ο το σουτ του Μαυροαματίδη δεν βρήκε στόχο.

Στο 72ο όμως ο Συμεωνίδης εκτέλεσε κόρνερ και ο Λιάμης με κεφαλιά έκανε το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο 78ο ο Λάλλος Π. σούταρε μετά από ασθενή απόκρουση του Περπερίδη αλλά ο Συμεωνίδης έδιωξε σωτήρια πάνω στη γραμμή και τέλος στο 95ο ο Αναστασιάδης μπήκε από δεξιά, σούταρε ο Περπερίδης απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον αφύλακτο Λάλλο Θ. που μόνος από το ύψος του πέναλτι σούταρε ψηλά άουτ.

Εορδαϊκός: Περπερίδης, Νίκου, Ακριτίδης Α., Λιάμης (75ο λ.τ. Δαλκερανίδης), Συμεωνίδης, Τζουβάρας, Τσαγκαλίδης Η. (53Ο Σουγιουλτζής), Τσακώνης (86ο Κωνσταντινίδης), Μαυροαματίδης, Σερσέμης, Αμαραντίδης.

Γρεβενά Αεράτα: Βίδρας, Σπηλιώτης, Κουρέλλας (80ο Βασιλόπουλος), Κατσαντώνης, Λάλλος Θ., Ίττης, Αναστασιάδης, Τζημόπουλος, Αποστολίδης, Δημητριάδης (71ο Δημόπουλος), Λάλλος Π.

28MAI 2014

Εορδαϊκός- Φιλώτας τη Κυριακή για μια θέση σην Γ' Εθνική

Κερδίζοντας εύκολα ο μεν Φιλώτας τα Γρεβενά Αεράτα με 7-1 και ο δε Εορδαϊκός την Αστραπή Μεσοποταμίας με 3-0 διατήρησαν την μεταξύ τους απόσταση στον 1 βαθμό και όλα θα κριθούν την Κυριακή στις 5 στην Πτολεμαΐδα.

Ένα παιχνίδι τελικός με τον Φιλώτα να ευνοείται και την ισοπαλία αφού την τελευταία αγωνιστική θα έχει μάλλον εύκολο έργο στην Μεσοποταμία.

Φυσικά μεγάλο πλήγμα για την ομάδα του Φιλώτα είναι η αποβολή του Μαργιορίδη ο οποίος φυσικά θα απουσιάσει από το Κυριακάτικο ντέρμπι ανόδου.

Οι γηπεδούχοι που σκόραραν με τους Ζηνόβιο (3), Κλάζογλου, Μαρκόπουλο, Ηλιάδη και Χαραλαμπίδη έχει πολλά παράπονα από το διαιτητή για την αποβολή αφού του έδειξε 2 κίτρινες σε λιγότερο από ένα λεπτό.

Από την άλλη ο Εορδαϊκός πέτυχε νίκη ψυχολογίας, είδε το Μαυροματίδη να σπάει τη γκίνια και θέλει τη Κυριακή με τη βοήθεια του κόσμου του να πάρει τη νίκη ανόδου.

Ισοπαλία ανόδου για τον Φιλώτα στη Πτολεμαΐδα

Ισοπαλία που είναι μισή (ή και ολόκληρη) άνοδο πήρε πριν από λίγο  η Θύελλα Φιλώτα στην Πτολεμαΐδα απέναντι στον Εορδαϊκό.

Έτσι η ομάδα της Φλώρινας διατήρησε το προβάδισμα του 1 βαθμού και αν κερδίσει τη Τετάρτη στη Μεσοποταμία θα ανέβει στην Γ΄ Εθνική για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Από την άλλη ο Εορδαϊκός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, περισσότερες ευκαιρίες αλλά γκολ δεν έβαλε και έτσι δεν μπόρεσε να κερδίσει. Στα τελευταία 20 λεπτά μάλιστα (μαζί με τις καθυστερήσεις) έπαιξε και με παίκτη παραπάνω αλλά δεν κατάφερε και πάλι να γίνει απειλητικός φοβούμενος μάλλον λίγο περισσότερο το Φιλώτα.

Το παιχνίδι έγινε μπροστά σε 2000 φιλάθλους που δημιούργησαν πολύ όμορφη ατμόσφαιρα ενώ στο παιχνίδι παρευρέθηκε και ο νέος περιφερειάρχης Θόδωρος Καρυπίδης που χειροκροτήθηκε από τον κόσμο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μια πολύ σπουδαία ευκαιρία για τον Εορδαϊκό όταν στο 7ο ο Συμεωνίδης έκανε τη σέντρα από αριστερά αλλά ο Τσακώνης από πολύ κοντά σούταρε άουτ.

Αυτή ήταν και η μοναδική ευκαιρία στο πρώτο μέρος ενώ στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και στο 48ο ο Η. Τσαγκαλίδης σέντραρε ο Μαυροματίδης με το κεφάλι έστρωσε στον Αμαραντίδη που σούταρε ψηλά άουτ από πολύ καλή θέση.

Τρία λεπτά μετά το σουτ του Η. Τσαγακαλίδη από καλή θέση πέρασε ελάχιστα έξω και στο 55ο ο Μαυροματίδης έστρωσε στο Τσακώνη που από πλεονεκτική θέση δεν βρήκε στόχο.

Στο 80ο είχαμε την πρώτη ευκαιρία για το Φιλώτα όταν μετά από λάθος της άμυνας ο Ιωαννίδης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά το σουτ που επιχείρησε έδιωξε σωτήρια ο Περπερίδης.

Στα τελευταία λεπτά ο Εορδαϊκός έκανε την ύστατη προσπάθεια αλλά τα σουτ των Αμαραντίδη και Συμεωνίδη στο 86 και 87 βρήκαν τον Κοντογουλίδη σε κατάλληλη θέση.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους παίκτες του Φιλώτα να πανηγυρίζουν το βαθμό ενώ από την άλλη οι του Εορδαϊκού ξαπλωμένοι στο χόρτο έδειχναν φοβερά απογοητευμένοι από την ισοπαλία.

Άριστη η διαιτησία του κ. Σκουλά (Πετρόπουλος- Τασιόπουλος) από το Σ.Δ. Θεσσαλίας. Πέραν της αποβολής του Μπαμπάρη με 2η κίτρινη στο 76ο έδειξε κίτρινες στους Συμεωνίδη, Τσαγκαλίδη Η., Αμαραντίδη, Κοντογουλίδη Δ., Κοντογουλίδη Α., Σιδηρόπουλο, Μαρκόπουλο.

Εορδαϊκός: Περπερίδης, Πακάλτσης, Ακριτίδης Α., Λιάμης (88ο Δαλκερανίδης), Τσαγκαλίδης Π., Τζουβάρας, Τσακώνης, Συμεωνίδης, Αμαραντίδης, Τσαγκαλίδης Η., Μαυροματίδης.

Θύελλα Φιλώτα: Κοντογουλίδης Δ., Γιορεντίδης (20ο Γετίμης), Κοντογουλίδης Α. (67ο Πούντος), Σιδηρόπουλος Γ., Κλάζογλου, Μπαμπάρης, Σιδηρόπουλος Δ., Ανδρεάδης, Ζηνόβιος, Ιωαννίδης (83ο Ηλιάδης), Μαρκόπουλος

ΠΗΓΗ :.

4 ΙΟΥΝ 2014

H Θύελλα Φιλώτα στη Γ΄ Εθνική

Με χρυσό σκόρερ τον Μαργιορίδη στο 25ο λεπτό η Θύελλα Φιλώτα πήρα μια πολύ δύσκολη νίκη στην Μεσοποταμία και έτσι πανηγυρίζει την άνοδο στην Γ΄ Εθνική για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Έγινε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με τους γηπεδούχους να παίζουν δυνατά για να μην τερματίσουν με 0 βαθμούς και πραγματικά σε πολλές φάσεις απείλησαν τους φιλοξενούμενους που τελικά όμως άντεξαν. Έτσι στο τέλος έγιναν ένα τους φιλάθλους τους πανηγυρίζοντας την τεράστια αυτή επιτυχία.

Έτσι ο Νομός Φλώρινας θα έχει και πάλι εκπρόσωπο στη Γ΄ Εθνική μετά από 31 χρόνια αφού ο τελευταίος εκπρόσωπος ήταν ο ΠΑΣ Φλώρινας την περίοδο 1983-84.

Αξίζουν πολλά μπράβο στη διοίκηση της ομάδας , στο πρόεδρο κ. Ηλιάδη (φήμες λένε ότι δεν θα συνεχίσει του χρόνου), το προπονητή Στέλιο Νταμπίζα αλλά και τους παίκτες που ανέβασαν την ομάδα στη Γ΄ Εθνική. Φυσικά τα δύσκολα τώρα αρχίζουν με την κατηγορία να γίνεται πλέον σε 4 ομίλους, χρειάζονται αρκετά λεφτά αλλά στο Φιλώτα είναι αισιόδοξοι.

Από την άλλη στην Πτολεμαΐδα και στον Εορδαϊκό  που κέρδισε στα Αεράτα αλλά αυτό δεν έφτανε επικρατεί σίγουρα απογοήτευση γιατί ακόμα μια χρονιά πάει χαμένη. Όλοι ξέρουν πως η άνοδος χάθηκε στο παιχνίδι με το Φιλώτα στην Πτολεμαΐδα όπου αν και είχε την συμπαράσταση πάνω από 1000 φιλάθλων του δεν μπόρεσε να κερδίσει.

Αστραπή Μεσοποταμίας- Θύελλα Φιλώτα 0-1

Γρεβενά Αεράτα- Εορδαϊκός 0-3