top of page

Μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική: Το πρόγραμμα του 7ου ομίλου

Διεξήχθη την Πέμπτη (10/4) η κλήρωση των αγώνων μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική και προέκυψε το πρόγραμμα του 7ου ομίλου.Επειδή δεν έχουν γίνει ακόμη γνωστοί όλοι οι πρωταθλητές, η κλήρωση έγινε με τις Ενώσεις.Αναλυτικά:

ΑΠΟΚ Βελούχι-Νέα Αρτάκη 2-3

Δια πυρός και σιδήρου «απέδρασε» με το διπλό η Νέα Αρτάκη επικρατώντας του ΑΠΟΚ με 2-3. Τα γκολ (2 ήταν με πέναλτι) των νικητών πέτυχε Μάριος Καραχάλιος.

Η αναμέτρηση των Play Off ανόδου στην Γ΄ Εθνική για τον 7ο Όμιλο και πραγματοποιήθηκε την Κυριακή (11/5). Ήταν στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής και διεξήχθη στο Δημοτικό στάδιο Καρπενησίου. Έγινε κάτω από ηλιοφάνεια, ζέστη και παρουσία περίπου 300 θεατών.

Ο ΑΠΟΚ του Γιάννη Φλωράκη έχασε μοναδική ευκαιρία να ξεκινήσει με νίκη την πορεία του στα μπαράζ ανόδου για την Γ΄ Εθνική. Οι πρωταθλητές Ευρυτανίας βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 27ο λεπτό, όμως δεν το έβαλαν κάτω ανέβηκαν και μέσα σε ένα 3λεπτο με τέρματα του Βασίλη Ντουφεκιά και του Άλεξ Μπακαλίδη γύρισαν το ματς και προηγήθηκαν με 2-1. Στο 60ο λεπτό έχασαν μοναδική ευκαιρία για το 3-1 όταν ο Αλέξανδρος Γενιτσαρόπουλος νικήθηκε από το σημείο του πέναλτι από τον γκολκίπερ Νίκο Γκόγκο. Στην συνέχεια η κόπωση και η αμυντική οπισθοχώρηση επέφεραν την ήττα. Οι νικητές σκόραραν δυο γκολ από το σημείο του πέναλτι. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Δημήτρης Ζαλοκώστας του ΑΠΟΚ.

Η Νέα Αρτάκη του Δημήτρη Παναγιώτου μπήκε δυνατά στο ματς στα πρώτα λεπτά και είχε την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο προηγήθηκε όχι με τις κλασσικές ευκαιρίες που δημιούργησε αλλά με μια μακρινή σέντρα-σουτ του Μάριου Καραχάλιου. Στην συνέχεια η Ευβοϊκή ομάδα έμεινε πίσω στο σκορ και δεν διαχειρίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα. Στην επανάληψη ανέβηκε αισθητά και πίεσε τον αντίπαλο, ωστόσο είχε αρκετά κενά στην άμυνα και κινδύνεψε από τις αντεπιθέσεις του Βελουχίου. Ο Νίκος Γκόγκος απέκρουσε το πέναλτι και κράτησε την Αρτάκη ζωντανή στο ματς και εν συνεχεία στο 69΄ και στο 76΄ ο Μάριος Καραχάλιος με δυο εύστοχα πέναλτι πέτυχε χατ-τρικ και χάρισε την νίκη στην ομάδα του. Αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο μεσοαμυντικός Γιώργος Ζαχαριάς.

Την επόμενη (2η) αγωνιστική ο ΑΠΟΚ θα αγωνιστεί στο Μαρτίνο την Τετάρτη (14/5) με τον τοπικό Οπούντιο και η Νέα Αρτάκη θα υποδεχτεί στο γήπεδο της τον Παρνασσό Αράχωβας.

Συνθέσεις Ομάδων

ΑΠΟΚ Βελούχι (Γιάννης Φλωράκης): Βλάχος, Πολυτσέρης, Συγκελόπουλος, Κρασιάς, Φαρμάκης, Ντουφεκιάς, Κουτσουπιάς(70΄ Τσιλιμέκης Δ.), Ζαλοκώστας, Φλωράκης(56΄ Γενιτσαρόπουλος), Μπακαλίδης, Χαφούς

Νέα Αρτάκη (Δημήτρης Παναγιώτου): Γκόγκος, Τσιούτης, Γκάβαλης, Ζαχαριάς, Καμάρας(82΄ λ.τρ. Κιούσης), Καραλής, Γκούρλας, Καραχάλιος, Μαστροκώστας, Μακαντάσης, Ρούσσος(66΄ Ευσταθίου)

Διαιτητής: Δημήτρης Γκιάφης (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας)

1ος Βοηθός: Γρηγόρης Κακατσίδης (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας)

2ος Βοηθός: Γιάννης Αντωνόπουλος (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας)

Πηγή : EvrytaniaSport:

15  ΜΑΙ 2014

Οπούντιος Μαρτίνου- ΑΠΟΚ ΒΕΛΟΥΧΙ    1-0

Κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες και με δυνατό άνεμο ο Οπούντιος Μαρτίνου επικράτησε του μαχητικού Βελουχίου με 1-0 χάρης σε γκολ που πέτυχε ο Γκεντιάν Κόκα.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη (14/5) στο Δημοτικό στάδιο Μαρτίνου και άρχισε στις 5 το απόγευμα. Ήταν στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής των Play Off ανόδου στην Γ΄ Εθνική του 7ου Ομίλου. Έγινε κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες και δυνατό αέρα και παρουσία περίπου 350 θεατών.

Ο Οπούντιος Μαρτίνου του Μάκη Ζαχαρόπουλου κυριάρχησε στο πρώτο μέρος, όπου είχε ευνοϊκό άνεμο και δημιούργησε ευκαιρίες σκοράροντας το «πολύτιμο» τέρμα με τον επιθετικό Γκεντιάν Κόκα. Στο δεύτερο μέρος η Λοκρική ομάδα έχοντας αντίθετο άνεμο πρόσεξε περισσότερο την άμυνα της, ωστόσο δεν κινδύνεψε καθόλου από τον αντίπαλο. Ανά διαστήματα έβαζε κάτω την μπάλα και προσπάθησε παρά τις κακές συνθήκες να παίξει στρωτό ποδόσφαιρο. Η νίκη των Λοκρών επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Νίκου Κωτσαλά στο πρώτο 10λεπτο του ματς.

Ο ΑΠΟΚ του Γιάννη Φλωράκη αγωνίστηκε με πολλές και σημαντικές ελλείψεις (Άλεξ Μπακαλίδης, Δημήτρης Ζαλοκώστας και Βασίλης Συγκελόπουλος) ποδοσφαιριστών και γνώρισε νέα ήττα με 1 γκολ διαφορά. Ωστόσο ήταν αρκετά μαχητικός και έχασε ξανά στις λεπτομέρειες. Οι πρωταθλητές Ευρυτανίας αμύνονταν σε όλο το πρώτο μέρος, έχοντας κόντρα άνεμο και ελάχιστες φορές βρέθηκαν στην επίθεση. Δέχτηκαν το γκολ στα μισά του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο μέρος παρά τις φιλότιμες προσπάθειες ο ΑΠΟΚ δεν μπόρεσε να παρουσιάσει κάτι αξιόλογο στον επιθετικό τομέα και μοιραία ηττήθηκε.

Το Μαρτίνο μετά την 1η νίκη του έφτασε τους 4 βαθμούς και ανέβηκε στην 2η θέση, ενώ ο ΑΠΟΚ παρέμεινε 4ος χωρίς βαθμό. Την επόμενη (3η) αγωνιστική στις 21 Μαίου ο ΑΠΟΚ υποδέχεται στο Καρπενήσι τον Παρνασσό Αράχωβας και το Μαρτίνο στο γήπεδο του την Νέα Αρτάκης

Οπούντιος Μαρτίνου (Μάκης Ζαχαρόπουλους): Τσίμας, Μιμηγιάννης, Στυλιανός, Τσούκαλος, Τσέλλος, Βέλλιος, Νικολόπουλος Ε., Βλάχος Δ., Κόκα, Κωτσαλάς(11΄ λ.τρ. Ευθυμίου), Κλωτσοτήρας(76΄ Κοντελές)

ΑΠΟΚ Βελούχι (Γιάννης Φλωράκης): Βλάχος Π., Τσιλιμέκης Δ., Πολυτσέρης, Κρασιάς, Φαρμάκης, Ντουφεκιάς, Κουτσουπιάς, Αντωνίου(70΄ Σαπούνης), Γενιτσαρόπουλος, Χαφούς, Φλωράκης(85΄ Τσιλίκας)

Διαιτητής: Αλέξανδρος Κυριακόπουλος(ΕΠΣ Αθηνών)

1ος Βοηθός: Κωνσταντίνος Χαλιάσος(ΕΠΣ Αθηνών)

2ος Βοηθός: Μιχάλης Ταμάλης(ΕΠΣ Αθηνών)

Πηγή : EvrytaniaSport

21 ΜΑΙ 2014

ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΑΠΟΚ Βελούχι-Παρνασσός Αράχωβας 0-6(Καρακατσάνης(2, το 1 με πεν.), Τζίκας, Καράι, Καλλέργης(2))

Δοκάρι για τον Παρνασσός Αράχωβας είχε ο Τζίκας.
Αποβλήθηκε ο Πολυτσέρης του ΑΠΟΚ.

Οπούντιος Μαρτίνου-Νέα Αρτάκη 0-0

1 IOYN 2014

ΑΠΟΚ Βελούχι-Οπούντιος Μαρτίνου 0-5

Συνέχισε την απογοητευτική του πορεία ο ΑΠΟΚ στα μπαράζ ανόδου και για 3ο συνεχόμενο ματς γνώρισε μεγάλη ήττα σε έκταση. Ο Οπούντιος Μαρτίνου πέρασε από το Καρπενήσι νικηφόρα με 0-5 κόντρα στο τοπικό Βελούχι.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε την Κυριακή (1/6) στο Δημοτικό στάδιο Καρπενησίου και άρχισε στις 5 το απόγευμα. Ήταν στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής των Play Off ανόδου στην Γ΄ Εθνική του 7ου Ομίλου. Έγινε κάτω από συννεφιά και παρουσία περίπου 100 θεατών.

Ο ΑΠΟΚ του Γιάννη Φλωράκη ούτε και σε αυτό το παιχνίδι μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός και ηττήθηκε ξανά με βαρύ σκορ. Οι Ευρυτάνες παίζουν με πολλές και σημαντικές απουσίες και είχαν αποστολή μόλις 13 ατόμων. Δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί σε όλο το ματς, αλλά και ούτε να περιορίσουν τον αντίπαλο, γνωρίζοντας νέα βαριά ήττα. Οι «κυανόλευκοι» αμύνονταν στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, ωστόσο είχαν ξανά πολλά προβλήματα στην αμυντική τους λειτουργία.

Ο Οπούντιος Μαρτίνου του Μάκη Ζαχαρόπουλου «καίγονταν» για την νίκη και σε συνδυασμό με την ήττα της Νέας Αρτάκης πέρασε στην κορυφή του ομίλου. Η Λοκρική ομάδα κυριάρχησε σε όλο το διάστημα του παιχνιδιού, έκλεισε τον ΑΠΟΚ στην περιοχή του σκοράροντας 5 τέρματα, έχοντας 2 δοκάρια και ευκαιρίες να διευρύνει και άλλο το σκορ. Για τους νικητές 2 φορές σκόραρε ο Βαγγέλης Νικολόπουλος και από 1 οι: Γκεντιάν Κόκα, Μιχάλης Ευθυμίου και Χρήστος Δουδούμης. Δοκάρι είχαν οι: Βαγγέλης Νικολόπουλος και Μιχάλης Ευθυμίου. Το Μαρτίνο θα παίξει την Τετάρτη στην Αρτάκη για δυο αποτελέσματα.

Την τελευταία (6η) αγωνιστική τον μπαράζ την προσεχή Τετάρτη (4-6) ο ΑΠΟΚ ταξιδεύει στην Αράχωβα για να παίξει με τον τοπικό Παρνασσό και το Μαρτίνο στην Αρτάκη για να αγωνιστεί με τον Α.Ο.Ν.Α. Ο Οπούντιος Μαρτίνου πέρασε στην πρώτη προνομιούχο θέση και έχει πλέον 11 βαθμούς, ο ΑΠΟΚ τερματίζει και μαθηματικά στην 4η θέση, όπου και παραμένει χωρίς πόντο.

ΑΠΟΚ Βελούχι (Γιάννης Φλωράκης): Βλάχος Π.(75΄ Παπαβασιλείου), Τσιλιμέκης Δ., Συγκελόπουλος, Κρασιάς, Φαρμάκης, Αντωνίου, Κουτσουπιάς, Μπάμπε(75΄ Τσιλιμέκης Θ.), Φλωράκης, Γενιτσαρόπουλος, Τσιλίκας

Οπούντιος Μαρτίνου (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Τσίμας, Μιμηγιάννης, Στυλιανός, Τσούκαλος, Τσέλλος, Βέλλιος(46΄ Κοντελές), Νικολόπουλος Ε.(65΄ Ταμπαθάνης), Βλάχος Δ., Κόκα, Κλωτσοτήρας(58΄ Δουδούμης), Ευθυμίου

Διαιτητής: Δημήτρης Κρητικός (ΕΠΣ Θεσσαλίας)

1ος Βοηθός: Βαγγέλης Κόκκαλης (ΕΠΣ Θεσσαλίας)

2ος Βοηθός: Αποστόλης Τσαπραζής (ΕΠΣ Λάρισας)

04 ΙΟΥΝ 2014

ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ ΣΤΗΝ Γ'  ΕΘΝΙΚΗ

Tην άνοδό του στη Γ’ Εθνική πανηγυρίζει ο Οπούντιος Μαρτίνου. Για την 6η αγωνιστική των μπαράζ ανόδου οι πρωταθλητές Φθιώτιδας νίκησαν εκτός έδρας τη Νέα Αρτάκη με 1-0 χάρη σε γκολ του Κόκα στις καθυστερήσεις και τερμάτισαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του 7ουομίλου. Το συγκρότημα του Μάκη Ζαχαρόπουλου ολοκλήρωσε αήττητο τα μπαράζ έχοντας 4 νίκες και 2 ισοπαλίες. Μετά τη λήξη του αγώνα είχαμε σοβαρά επεισόδια με τους παίκτες του Οπούντιου Μαρτίνου να δέχονται επίθεση από οπαδούς της Νέας Αρτάκης και να υπάρχουν τραυματίες.Στο άλλο ματς του ομίλου που ήταν αδιάφορο βαθμολογικά ο Παρνασσός Αράχωβας επικράτησε του Βελουχίου με 2-0.