Ημαθία – Πέλλα

Κιλκίς – Χαλκιδική

11 ΜΑΙ 2014

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – Απόλλων Αρναίας 2-2

Ξεκίνημα με ισοπαλία για τον «δικέφαλο» της Ημαθίας, που παρά το εντυπωσιακό come back στο δεύτερο ημίχρονο, δεν κατάφερε να επικρατήσει του μαχητικού Απόλλων Αρναίας από τη Χαλκιδική. Η ομάδα του Πασχάλη Μπρατάνη «σπατάλησε» ουσιαστικά ένα ημίχρονο, όπου με πολλά ατομικά λάθη αλλά και χωρίς τις απαραίτητες επιθετικές πρωτοβουλίες, βρέθηκε στο…καναβάτσο και πήγε στα αποδυτήρια με το εις βάρος του 0-2. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως φανέρωσε τα προτερήματα και τα στοιχεία που έδειξε τη φετινή χρονιά και με κινητήριους μοχλούς τους Χρήστο Ζωγράφο και Γιώργο Κίτσα, έφτασαν στην ισοφάριση και αν ήταν πιο προσεκτικοί στο τέλος θα μπορούσαν να πετύχουν την μεγάλη ανατροπή.

Η αγχωτική πρεμιέρα και η παρουσία του κόσμου

Από την πρώτη στιγμή που βρεθήκαμε σήμερα στο ΔΑΚ Αλεξάνδρειας, διαπίστωνες την μεγάλη ανυπομονησία για τη σημερινή πρεμιέρα αλλά και το απολύτως λογικό άγχος όλων στην ομάδα τόσο στα οργανωτικά θέματα όσο και στην εξυπηρέτηση διαιτητών και φιλοξενούμενων. Όλα πήγαν όμως καλά, η ομάδα πήρε άριστα στο κομμάτι αυτό, με τον κόσμο να δίνει τελικά το παρόν στο σημερινό παιχνίδι αν και σίγουρα θα μπορούσε να είναι πολύ περισσότερος λόγω της πρεμιέρας στα μπαράζ. Περίπου 300 ήταν αυτοί που βρέθηκαν στις εξέδρες του ΔΑΚ Αλεξάνδρειας, χωρίς την παρουσία τελικά φιλοξενούμενων οπαδών, που δεν ταξίδεψαν από την κωμόπολη της Χαλκιδικής.

Το πρώτο μέρος που έφερε…θύμισες!

Ένα πραγματικά πολύ μέτριο πρώτο μέρος από πλευράς ΠΑΟΚ, που τον έφερε με την πλάτη στον τοίχο, ήταν το πρώτο χαρακτηριστικό της σημερινής αναμέτρησης. Απέναντι σε μία ομάδα που αρχικός στόχος ήταν η αμυντική λειτουργία, θύμισε αρκετά τα τελευταία παιχνίδια σε πρωτάθλημα και τελικό Κυπέλλου και κατόρθωσε να κάνει…δώρο δύο τέρματα, αποκτώντας μεγάλο ντεσαβαντάζ για το δεύτερο μέρος. Δύο τραγικά λάθη της άμυνας και ταυτόχρονα η 100% ευστοχία των αντιπάλων, έφερε το 0-2 του πρώτου μέρους, που έφερνε τους «ασπρόμαυρους» σε δεινή θέση για το δεύτερο 45λεπτο.

Το…ντου και η υπερπροσπάθεια

Όπως αναμενόταν, ο «δικέφαλος» της Αλεξάνδρειας μπήκε…φουριόζος στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να κλείσει τον Απόλλων στα καρέ του. Με αντεπίθεση διαρκείας και με συνεχείς εναλλαγές της μπάλας στο χώρο του κέντρου (απόρροια του ασφυκτικού πρέσινγκ), επέφερε τα δύο τέρματα των Χρήστου Ζωγράφου και Γιώργου Κίτσα, αλλά και 3-4 κλασικές ευκαιρίες για να γίνει η μεγάλη ανατροπή. Αυτή τελικά δεν ήρθε στο τέλος, ένα αποτέλεσμα που ναι μεν είναι αρνητικό για τον ΠΑΟΚ, ωστόσο η ισοπαλία και στο άλλο παιχνίδι του ομίλου ανάμεσα στονΟλυμπιακό Γαλατάδων και τον ΠΑΟΚ Κρηστώνης, δεν αλλάζει τις ισορροπίες ενόψει της δεύτερης αγωνιστικής.

Το «φιλμ» του αγώνα

15′ Σέντρα του Θανάση Κίτσα, κεφαλιά του Πατατούκα άουτ.

17′ ΓΚΟΛ! Εκτέλεση κόρνερ του Παπαδόπουλου, σύγχυση στην περιοχή του ΠΑΟΚ και από κοντά ο Γιώργος Μπουλγκουρίδης ανοίγει το σκορ για την ομάδα του (0-1)

23′ Σουτ του Γιώργου Κίτσα από καλή θέση, σε κόρνερ ο Καραβελίδης.

26′ Κίτρινη κάρτα Γιώργος Κίτσας.

28′ Κίτρινη κάρτα Τσιτογιάννης.

38′ ΓΚΟΛ! Λάθος των παικτών του ΠΑΟΚ στον άξονα, ο Νουσιόπουλος βρίσκει αέρα στο σημείο του πέναλτι και ο Γιώργος Μπουλγουρίδης από κοντά διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα (0-2)

52′ Πάσα του Ζωγράφου στον Πατατούκα, σουτ του τελευταίου αποκρούει σε κόρνερ ο Καραβελίδης.

55′ Ατομική ενέργεια του Ζωγράφου από δεξιά, σουτ στην κίνηση και ο Καραβελίδης κάνει την απόκρουση του αγώνα και στη συνέχεια η μπάλα βρίσκει το κάθετο δοκάρι

57′ Σουτ του Γιώργου Κίτσα από τα 30 μέτρα, η μπάλα λίγο άουτ.

60′ Ατομική ενέργεια του Γιώργου Κίτσα, σουτ με δύναμη απόκρουση του Καραβελίδη σε κόρνερ

65′ ΓΚΟΛ! Κάθετη του Γιώργου Κίτσα για τον Ζωγράφο, πλασέ του τελευταίου στη γωνία για το 1-2

68′ Πολύ ωραία ατομική προσπάθεια του Γιώργου Κίτσα, σουτ στην κίνηση η μπάλα στο αριστερό δοκάρι και άουτ.

70′ Εκτέλεση κόρνερ του Πατατούκα, ο Θανάσης Κίτσας από κοντά δεν βρίσκει στόχο.

75′ Σουτ του Γιώργου Μπουλγκουρίδη από τον άξονα, αποκρούει εντυπωσιακά ο Θεοδώρου.

78′ ΓΚΟΛ! Βολέ του Θεοδώρου από τη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ, οι αμυντικοί του Απόλλων γυρίζουν τη μπάλα προς τα πίσω, κακή εκτίμηση της πορείας της και ο Γιώργος Κίτσας με ωραία εναέρια προβολή ισοφαρίζει (2-2)

Συνθέσεις

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας : Θεοδώρου, Λαδάς (83′ Δημοσθένους), Κίτσας Λ.Π., Πατατούκας (90+3′ Κίτσας Λ.Δ.), Νουσιόπουλος, Κίτσας Π., Ζαχαριουδάκης, Ζωγράφος, Τζέπης (73′ Κίτσας Κ.), Κίτσας Θ., Κίτσας Γ.

Απόλλων Αρναίας : Καραβελίδης, Λεμονής, Μιτσιντλιάνη, Παπαδόπουλος, Τζιότζιος, Μαυραγγελίδης (84′ Μηνασίδης), Μπουλγουρίδης Λ., Τσιτογιάννης, Μπουλγκουρίδης Γ. (81′ Τρικαλιώτης), Δημογκίκας, Κελεσίδης (89′ Κρεμμύδας).

12 ΜΑΙ 2014

ΓΑΛΑΤΑΔΕΣ - ΚΡΗΣΤΩΝΗ 0 - 0

Στο μηδέν έμειναν Γαλατάδες και Κρηστώνη χθες στο γήπεδο Γιαννιτσών, σε πολύ μέτριο ποιοτικά παιχνίδι.

Μπροστά σε 150 περίπου άτομα, οι δύο αντίπαλοι δεν ικανοποίησαν και το τελικό αποτέλεσμα χαρακτηρίζεται δίκαιο. Λίγες ήταν οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Στο 16΄ μακρινό σουτ του Μανδάλη πέρασε σύρριζα άουτ, στο 20΄ σε ανατροπή του Μάλαμα από τον τερματοφύλακα, οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι.

Στο 27΄ η Κρηστώνη έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από λάθος του Τσελεπή, ο Νικολαϊδης έγινε κάτοχος της μπάλας, πλην όμως σούταρε σύρριζα άουτ.

Στο 62΄ ο Μαυρόπουλος από πολύ πλεονεκτική θέση έκανε κακό πλασέ, πάνω στον τερματοφύλακα.

Αρκετά καλή η διαιτησία του Καρατέρπου (Τσιαμπάζης, Β. Ιωαννίδης).

ΓΑΛΑΤΑΔΕΣ: Πιστοφίδης, Τουρατζίδης, Μανδάλης, Τσελεπής, Ορφανίδης, Βοτάρης, Μάλαμας, Ιωαννίδης (75΄ Κάρτζιος), Καραδήμος, Τόπκας, Χατζηπέτρου (59΄ Καραφουλίδης).

ΚΡΗΣΤΩΝΗ: Κυριακίδης, Δημόπουλος, Δασκάλου, Παπάκης, Πότκας, Παυλίδης, Μαυρόπουλος (87΄ Χαλτούπης), Παπαδόπουλος, Νικολαϊδης (69΄ Δ. Ιωαννίδης), Γ. Ιωαννίδης, Αλμασίδης (84΄ Τζόκα).

15 ΜΑΙ 2014

ΠΑΟΚ Κρηστώνης – ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας 1-4

Επιβεβαίωση του σλόγκαν που χρησιμοποιούν κατά κόρον οι οπαδοί «ΠΑΟΚ είσαι…» και στο Κιλκίς! Η ομάδα της Ημαθίας, πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερη της φετινή εμφάνιση, διέλυσε τον τοπικό ΠΑΟΚ Κρηστώνης και βλέπει…αφ” υψηλού τις ομάδες του 3ου ομίλου των μπαράζ ανόδου. Ο «δικέφαλος» της Αλεξάνδρειας, με πρωταγωνιστική τον Γιώργο Κίτσα που πέτυχε «χατ-τρικ», επιβεβαίωσε πλήρως την κυριαρχία της και απέδειξε πως έχει τα φόντα για το όνειρο της ανόδου.

Στο Δημοτικό Γήπεδο του Χέρσου, σε έναν αγωνιστικό χώρο που δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από αντίστοιχους των επαγγελματικών κατηγοριών, ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας ξεδίπλωσε όλες τις αρετές που φανέρωσε τη φετινή περίοδο και παίζοντας έξυπνα, πήρε «κεφάλι» στον όμιλο και στην αναμέτρηση της Τετάρτης 21/5 στους Γαλατάδες Πέλλας, με νίκη βάζει τις βάσεις για την πρωτιά. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Πέλλας δεν θύμισε σε καμία περίπτωση την εικόνα που παρουσίασε την περασμένη Κυριακή κόντρα στον Ολυμπιακό και παραδόθηκε…αμαχητί στις ορέξεις του συγκροτήματος από την Ημαθία.

Εντυπωσιακό επίσης το γεγονός πως οι φίλοι του ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας που ταξίδεψαν στο Χέρσο ήταν αριθμητικά περισσότεροι των γηπεδούχων(!) και δημιούργησαν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στις κερκίδες. Οι παίκτες του Πασχάλη Μπρατάνη τους αποζημίωσαν και με το παραπάνω, καθώς εκτός των τεσσάρων τερμάτων, δημιούργησαν κι άλλες ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.

Ο χορός των γκολ ξεκίνησε στο 27′ με τον εντυπωσιακό Γιώργο Κίτσα, βάζοντας τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων και τις επισκέψεις με αξιώσεις στα καρέ του Θεοδώρου, οι «ασπρόμαυροι» της Ημαθίας ήταν…φαρμάκι στις αντεπιθέσεις και κάθε φορά που έφταναν στα καρέ του ΠΑΟΚ Κρηστώνης, «μύριζε» γκολ.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με την ίδια φιλοσοφία και κατάφεραν στο 58′ και πάλι με τον Γιώργο Κίτσα να αυξήσουν τον δείκτη του σκορ, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο 60′, με τον δραστήριο Νικολαϊδη να σημαδεύει το δοκάρι του Θεοδώρου, στην πιο σημαντική των πρωταθλητών της ΕΠΣ Κιλκίς στον αγώνα.

Ο Γιώργος Κίτσας όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 62΄κατάφερε να πετύχει και τρίτο προσωπικό τέρμα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Στο 79΄ο Νικολαϊδης μείωσε σε 1-3 για τον ΠΑΟΚ Κρηστώνης για να ολοκληρώσει το..πάρτι ο Χρήστος Ζωγράφος στο 90′, διαμορφώνοντας το τελικό 1-4.

21 ΜΑΙ 2014

ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΣ Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΡΝΑΙΑΣ

Ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου των μπαράζ ανόδου στη Γ Εθνική, με μοναδικό κερδισμένο τον Απόλλων Αρναίας, που επικράτησε του ουραγού ΠΑΟΚ Κρηστώνης. Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία :

Ολυμπιακός Γαλατάδων – ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας  0-0

Απόλλων Αρναίας – ΠΑΟΚ Κρηστώνης  2-0 (43′-71′ Μπουλγκουρίδης Λ.)

ΟΛΥΠΙΑΚΟΣ ΓΑΛΑΤΑΔΩΝ  -ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ  0-0

Μεγάλη ευκαιρία απώλεσε ο πρωταθλητής της ΕΠΣ Ημαθίας, ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας να παραμείνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του 3ου ομίλου των μπαράζ ανόδου στη Γ Εθνική και ταυτόχρονα να θέσει εκτός διεκδίκησης τον σημερινό του αντίπαλο, Ολυμπιακό Γαλατάδων.

Μπορεί ωστόσο να μην υπήρξε νικητής εντός αγωνιστικού χώρου, υπήρξε όμως στις κερκίδες του Δημοτικού Γηπέδου των Γαλατάδων. Αυτός ήταν ο κόσμος του ΠΑΟΚ, που έδωσε βροντερό παρόν σε ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι της αγαπημένης του ομάδας και με συνθήματα προσπάθησε να «σπρώξει» τον «δικέφαλο» προς τη νίκη. Αυτή τελικά δεν ήρθε, οι 150 περίπου φίλου της Ημαθιώτικης ομάδας έδωσαν ραντεβού για την επόμενη Τετάρτη, στο πλέον καθοριστικό όπως χαρακτηρίζεται πλέον αγώνα της Αρναίας, με αντίπαλο τον τοπικό Απόλλων.

Οι παίκτες του Πασχάλη Μπρατάνη δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την αποβολή τουΣάκη Τόπκα στο 15ο λεπτό (ανέτρεψε τον Γιώργο Κίτσα ο οποίος σύμφωνα με τον ρέφερι κ. Παπαδόπουλο ήταν σε προφανή θέση για γκολ) και παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα, δεν απείλησαν σοβαρά την εστία του Μπόικου. Η σημερινή εμφάνιση δεν θύμισε σε τίποτε την αντίστοιχη του Χέρσου πριν μία εβδομάδα και μάλιστα στο 75′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Παναγιώτη Κίτσα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο αμυντικός του ΠΑΟΚ αποτελεί σημαντικό πλήγμα ενόψει του αγώνα με τον Απόλλων Αρναίας και παράλληλα με την δεδομένη απουσία του Γιώργου Μπουκλά, μειώνει τις επιλογές για τα μετόπισθεν.

Από την άλλη πλευρά, ο Ολυμπιακός αν και έμεινε από πολύ νωρίς με παίκτη λιγότερο, πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις στη συνέχεια και παρά την σαφέστατη υπεροχή του ΠΑΟΚ σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα, δεν κλείστηκε και κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα. Μάλιστα στο 33′ πέτυχαν τέρμα με τον Γκάρτσιο, ωστόσο ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τον βοηθό, μία φάση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους παίκτες και τους 100 με 150 περίπου φίλους της ομάδας.

Το φιλμ της αναμέτρησης

6′ Σουτ του Ζωγράφου από τον άξονα, μπλοκάρει ο Μπόικος.

8′ Κίτρινη κάρτα Τσελέπης

15′ Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Τόπκα, που ανέτρεψε τον Γιώργο Κίτσα πάνω στη γραμμή της μεγάλης περιοχής και ενώ ο παίκτης του ΠΑΟΚ είχε φύγει στην πλάτη του αμυντικού του Ολυμπιακού.

18′ Σέντρα του Ζωγράφου από δεξιά, πλασέ του Γιώργου Κίτσα από καλή θέση, αποκρούει ο Μπόικος.

49′ Κάθετη πάσα του Γιώργου Κίτσα με στόχο τον Θανάση, ο Μπόικος κάνει την έξοδο και προλαβαίνει την κατάλληλη στιγμή.

65′ Κίτρινη κάρτα Γιώργος Κίτσας.

72′ Κίτρινη κάρτα Τουραντζίδης.

Ολυμπιακός Γαλατάδων : Μπόικος, Τουραντζίδης, Μανδάλης, Ορφανίδης, Τσελέπης, Τόπκας, Βοτάρης, Καραδήμος, Χατζηπέτρου, Γκάρτσιος, Καραφουλίδης.

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας : Θεοδώρου, Λαδάς, Κίτσας Λ.Δ., Νουσιόπουλος, Κίτσας Π., Πατατούκας (85′ Κίτσας Σ.), Ζαχαριουδάκης, Τζέπης, Ζωγράφος (80′ Μουρατίδης), Κίτσας Θ., Κίτσας Γ.

Αργύρης Τσιγγενόπουλος, Γιώργος Μυλωνάς

22 ΜΑΙ 2014

ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΝΑΙΑΣ  - ΠΑΟΚ  ΚΡΗΤΣΩΝΗΣ  2-1

Πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, που άξιζε της νίκης. Όμως, στο δημοτικό στάδιο Αρναίας ο πρωταθλητής ΕΠΣΚ ΠΑΟ Κρηστώνης δεν κατάφερε να «υπερπηδήσει» τα «εμπόδια» της κακής διαιτησίας και της δικής του αστοχίας, με συνέπεια μιάν άδοξη και άδικη ήττα με 2-1.
Η διαιτησία «τσάκισε» τα «φτερά» του Δικεφάλου με τις δύο αναίτιες κίτρινες κάρτες, που «οδήγησαν» στην αποβολή του Κώστα Πότκα στο 43’ και με τα αρκετά «φαλτσοσφυρίγματα» ή παραλείψεις εις βάρος του ΠΑΟΚ σε κρίσιμα σημεία του αγώνα.
Όσον αφορά στην αστοχία, οι …έξι χαμένες κλασικές ευκαιρίες (α’ ημιχρόνιο Νικολαϊδης, Αλμασίδης και Γ.Ιωαννίδης, β’ ημιχρόνιο Γ.Ιωαννίδης 2 και Νικολαϊδης) «τα λένε όλα».
Ο γηπεδούχος Απόλλων διατήρησε μιάν ανούσια εδαφική υπεροχή κατά περισσότερα διαστήματα, πλην όμως ήταν εκτεθειμένος στις συχνές «φαρμακερές» αντεπιθέσεις του ΠΑΟΚ, που προκαλούσαν σύγχυση στην περιοχή του, και χρειάσθηκε την βοήθεια της τύχης και την εύνοια της διαιτησίας, γιά να αποφύγει τα χειρότερα.
Ομως, υπήρξε πολύ πιο αποτελεσματικός, εκμεταλλευθείς στο 45’ και στο 78’ τις δύο από τις τρεις κλασικές ευκαιρίες του.
Το συγκρότημα του σιδηροδρομικού σταθμού Κιλκίς μείωσε στο 88’ με εύστοχο πέναλτυ του Γ.Ιωαννίδη, ενώ συνέχισε να μάχεται μέχρι τέλους τουλάχιστον γιά την ισοφάριση, δείχνοντας ότι αδικείται από την μέχρι στιγμής θέση του στην ειδική κατάταξη.
Τα παράπονά του από την διαιτησία πέρα γιά πέρα δίκαια.
Η σύνθεση του  ΠΑΟΚ  ΚΡΗΣΤΩΝΗΣ
Κυριακίδης, Δασκάλου (82’ Γιόκα), Δημόπουλος, Κ.Πότκας, Παπάκης, Παπαδόπουλος (80’ Δ.Ιωαννίδης), Ι.Μαυρόπουλος, Παυλίδης, Νικολαϊδης, Γ.Ιωαννίδης, Αλμασίδης (65’ Χαλτούπης)

ΑΠΟΣΠΑΣΤΗΚΕ Η ΑΡΝΑΙΑ  ,  ΦΑΒΟΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ

Την ήττα με σκορ 4-1 γνώρισε ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας στην Αρναία Χαλκιδικής από τον τοπικό Απόλλωνα και πλέον έχασε έδαφος στην μάχη της ανόδου στη Γ’ Εθνική.

Οι «ασπρόμαυροι» δεν παρουσίασαν καλό αγωνιστικό πρόσωπο και φυσιολογικά ηττήθηκαν από την δυνατή ομάδα της Αρναίας, η οποία είναι πλέον το Νο1 φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης προνομιούχου θέσης ομίλου.

Αγωνιστικά οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν 2-0 χάρη σε τέρματα που πέτυχαν ο Κελεσίδης στο 18’ με κεφαλιά και ο Λεμονής στο 27’ με έξυπνο σουτ από πλάγια θέση.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Πασχάλη Μπρατάνη προσπάθησαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και μείωσαν προσωρινά σε 2-1 με τον Κίτσα Αθανάσιο στο 60’ (στο 59’ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Δημογκίκα).

Στο 62’ ο Ζαχαριουδάκης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ χάνοντας την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, ενώ στο 70’ ο διαιτητής απέβαλε από τους πάγκους των δύο ομάδων τους Νουσιόπουλο (ΠΑΟΚ) και Κεραμιδά (Αρναία).

Στο 77’ ήρθε το τελειωτικό χτύπημα για την ομάδα της Αλεξάνδρειας με τον Μπουλγουρίδη Γ. να γράφει με ωραία ατομική προσπάθεια το 3-1.

Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο 88’ ο Δημογκίκας με κοντινό σουτ.

Πολύ καλή ήταν η διαιτησία του Μπουμαρσόπουλου από τη Λάρισα και των βοηθών του Νατσιούλα, Αναστασίου.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΝΑΙΑΣ: Καραδελίδης, Λεμονής, Μιτσιρλιάνης, Παπαδόπουλος, Τζώτζιος, ΜΑΥΡΑΓΓΕΛΙΔΗΣ (90’ Μηνασιάδης), ΜΠΟΥΛΓΟΥΡΙΔΗΣ Λ., Τσιτογιάννης, ΜΠΟΥΛΓΟΥΡΙΔΗΣ Γ. (90’ Κιάτος), Δημόγκικας (90’+ Πέταλης), Κελεσίδης.

ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ: Θεοδώρου, ΛΑΔΑΣ, Κίτσας Ελ. του Π., Νουσιόπουλος (63’ Δημοσθένους), ΖΑΧΑΡΙΟΥΔΑΚΗΣ, ΚΙΤΣΑΣ ΑΘ., Πατατούκας (63’ Κίτσας Σπ.), Κίτσας Γ., Ζωγράφος Χ., Κίτσας Κ. (22’ Κίτσας Ελ. του Δ.), Τζέπης.

ΠΗΓΗ : Μάκης Σαπουνόπουλος/kerkidasport.gr

Στο άλλο ματς της ημέρας για τον τρίτο όμιλο ο Ολυμπιακός Γαλατάδων πέρασε με 1-0 από την Κρηστώνη.Η

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 4 αγώνες)

1.     Απόλλων Αρναίας    10   2.     Ολυμπιακός Γαλατάδων    5  3.     ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας    5    4.     ΠΑΟ Κρηστώνης    1

1 ΙΟΥΝ 2014

ΣΤΗΝ Γ' ΕΘΝΙΚΗ  Ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΝΑΙΑΣ

3-8

Μετά τα σημερινά αποτελέσματα για την 5η αγωνιστική των μπαράζ ανόδου στη Γ Εθνική, οΑπόλλων Αρναίας εξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδο του στη Γ Εθνική, αποσπώντας ισοπαλία 2-2 στους Γαλατάδες. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας έχασε πολλές ευκαιρίες αλλά ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον ΠΑΟΚ Κρηστώνης. Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία:

2 ιουν 2014

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΓΑΛΑΤΑΔΩΝ - ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΑΡΝΑΙΑ 2 - 2.

Μετ' εμποδίων έγινε η χθεσινή συνάντηση, που άρχισε με καθυστέρηση περίπου μιάμισης ώρας! Αιτία ήταν η ασυνεννοησία που έγινε, καθώς οι φιλοξενούμενοι και οι διαιτητές εμφανίστηκαν στο γήπεδο Γιαννιτσών, ενώ οι γηπεδούχοι περίμεναν στο… γήπεδό τους! Τελικά ο διαιτητής περίμενε, οι γηπεδούχοι ήρθαν άρον-άρον και αφού έγιναν οι… απαραίτητες διορθώσεις στο γήπεδο, ο αγώνας άρχισε.

Η αναμέτρηση από μόνη της ήταν θεαματική, με καλό ρυθμό και από τις δύο ομάδες, που τα έδωσαν όλα για την επιτυχία. Οι Γαλατάδες ήταν ανώτεροι, βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά στην επανάληψη ισοφάρισαν και στο φινάλε έχασαν ευκαιρία νίκης. Η Αρναία του Χρήστου Νεοφώτιστου έπαιξε με καλή ψυχολογία, έδειξε αποτελεσματικότητα στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης και στο τέλος πανηγύρισε με το παραπάνω. Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία των πρωταθλητών Χαλκιδικής που θα παίξουν στη Γ΄ εθνική.

Στο 11΄ και 37΄ ο Λευτέρης Μπουλγουρίδης «χτύπησε» στις αντεπιθέσεις και αιφνιδίασε (0-2). Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν πολλές καλές στιγμές: στο 3΄ σουτ του Κάρτζιου απέκρουσε ο Καραβελίδης, στο 14΄ κοντινή κεφαλιά του Κοϊμτσίδη μόλις άουτ, στο 30΄ επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Κάρτζιου, αλλά ο Τόπκας δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 61΄ ο Γιώργος Καραδήμος με ωραίο σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στο «Γ» (1-2), στο 88΄ ο ίδιος παίκτης με εξαιρετικό φάουλ, ξανά στο «Γ», ισοφάρισε. Στο 90΄ κοντινό σουτ του Ιωαννίδη πρόλαβε την τελευταία στιγμή και κόντραρε την μπάλα ο Παπαδόπουλος και έδιωξε.

Άριστος ο διαιτητής Φωτιάδης Ζιγκερίδης, Γκαϊντατζής (Σερρών), στο 75΄ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Τρικαλιώτης.

ΓΑΛΑΤΑΔΕΣ: Μπόικος, Τουρατζίδης, Μανδάλης, Ορφανίδης, Τσελεπής, Βοτάρης, Τόπκας, Κοϊμτσίδης (56΄ Καραδήμος), Κάρτζιος, Ιωαννίδης, Καραφουλίδης.

ΑΡΝΑΙΑ: Καραβελίδης, Λεμονής, Τζιότζιος, Κελεσίδης (90΄ Α. Μπουλγουρίδης), Π. Παπαδόπουλος, Μαυραγγελίδης, Λ. Μπουλγουρίδης, Γ. Μπουλγουρίδης (58΄ Κιάτος), Μηνασίδης (57΄ Τρικαιλιώτης), Τσιντογιάννης, Ντσεντλιάνι.

4 ΙΟΥΝ 2014

ΝΙΚΗ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ  ΓΙΑ ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

Νικηφόρα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στα μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική κατηγορία η ομάδα του ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας.

Οι «ασπρόμαυροι» επικράτησαν το απόγευμα της Τετάρτης (04/06) εντός έδρας με 4-1 του Ολυμπιακού Γαλατάδων και κατέλαβαν την δεύτερη θέση στον τρίτο όμιλο.

Η ομάδα της Αλεξάνδρειας, που ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε μόλις στο 4’ με τον Αθ. Κίτσα, ενώ στο 27’ ο Τζέπης πέτυχες το 2-0.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Π. Κίτσας τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ στην εκπνοή του πρώτου 45λέπτου ο Κ. Κίτσας έκανε το 4-0.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έριξαν στροφές με αποτέλεσμα η ομάδα των Γαλατάδων να πετύχει το γκολ της τιμής στο 79’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τόλκα.

Διαιτητές: Βουρνέλης, Μιχαηλίδης, Συμεωνίδης (Μακεδονίας)

ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ: Θεοδώρου, Λαδάς Δ., Κίτσας Ελ. του Π., (46’ Μπουκλάς Α.), Μουρατίδης, Ζωγράφος (30’ Κίτσας Ελ. του Δ.), Τζέπης, Ζαχαριουδάκης (46’ Κίτσας Δ.), Κίτσας Αθ., Πατατούκας, Κίτσας Κ., Κίτσας Π.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΓΑΛΑΤΑΔΩΝ: Μπόικος, Μανδάλης Μ. (65’ Χαραλαμπίδης), Μανδάλης Χ., Τσελέπης, Ορφανίδης, Γουρατζίδης, Τόπκας, Βοταρης, Κάρτσος, Κοεμτζίδης, Καραδήμος.