top of page
Μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική: Το πρόγραμμα του 9ου ομίλου

Διεξήχθη την Πέμπτη (10/4) η κλήρωση των αγώνων μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική και προέκυψε το πρόγραμμα του 9ου ομίλου.Επειδή δεν έχουν γίνει ακόμη γνωστοί όλοι οι πρωταθλητές, η κλήρωση έγινε με τις Ενώσεις.Αναλυτικά:

ΕΘΝΙΚΟΣ - ΟΔΗΓΗΤΡΙΑ   1-0

Πρώτη νίκη  για τον Εθνικό με την οποία  ανέβηκε  στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι  ξεκίνησε με τις  δυό ομάδες  να ειναι νευρικές   και χρειάστηκε  να φτάσουμε στο 20'  για να δούμε την πρώτη φάση απο τους φιλοξενούμενους  όταν  το κτύπημα φάουλ του  Γιαννή  απέκρουσε με υπερένταση  ο Βουτσινάς .Στο 30'  ο Εθνικός απάντησε στίς ευκαιρίες με το σούτ του Λύγκα  να απεκρούει με υπερένταση  ο  Δρίβας  . Ο τερματοφύλακας  είπε  και πάλι  <<παρόν>>  στην εκπνοή του  αγώνα  όταν κράτησε ανέπαφη την εστία του μετά  απο προσπάθεια του  Σάμιου  .  Στο  54'  Ο  Εθνικός άνοιξε  το σκόρ  με απευθείας κτύπημα φάουλ του Ξενιτόπουλου ,  και τον Εθνικό  να αποκτάει  και το αριθμητικό  πλεονέκτημα  αφου στην φάση  αποβλήθηκε  ο Μπουζαλής .  Μετά το γκόλ  ο  Εθνικός κυριάρχησε  έχασε ευκαρίες  αλλά στο 75' οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση  αλλα ο Βουτσινάς  είπε οχι   στην κεφαλιά του Δημόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον  αγώνα με  9  παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα  του Μελά  στο 93  '.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Βουτσινάς, Πολυχρονίδης (46΄Σταφσουλάι), Ξενιτόπουλος, Μπένα, Σαμιώτης, Μαριόλης, Παυλάκης(70΄Παυλόπουλος), Σούφλας, Λύγκος, Σάμιος(85΄Μανουλίδης), Γκορόγιας

ΟΔΗΓΗΤΡΙΑ: Δρίβας, Γκιόκα (58΄Κοκαρης), Μελάς, Κύριας, Μπουζάλι, Γιαννής, Μουστάκας(74΄Τάνκα), Χατζάκης, Χανιώτης, Δημόπουλος, Γλυνός

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ  - ΧΑΙΔΑΡΙ   1-0

Ζωντανός στο κυνήγι της ανόδου παρέμεινε η ομάδα του Πανερυθραικού, η οποία την Τετάρτη στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής των μπαράζ επικράτησε στο "Φ.Βαρδαξής" με 1-0 του Χαιδαρίου.

Σε ένα ματς το οποίο οι δύο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο γκολ, οι δύο τερματοφύλακες, Πήδουλας και Μαχαίρας ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές, κρατώντας το μηδέν για την εστία τους σε αρκετές φάσεις με τις επεμβάσεις τους.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ευτύχησαν να προηγηθούν, όταν στο 62' ο Τσίπρας σέντραρε και ο Κοπάνης με κεφαλιά άνοιξε το σκορμέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Στο 76' όμως το παιχνίδι στιγματίστηκε από το σοβαρό τραυματισμό του Φίλιππου Σαξανίδη στην μύτη, ο οποίος συγκρούστηκε με τον Κοτσολάκο του Χαιδαρίου, με αποτέλεσμα να διακοπεί για περίπου 10 λεπτά.

Η παύση αυτή "πάγωσε" τις δύο ομάδες, οι οποίες ουσιαστικά βγήκαν εκτός ρυθμού με αποτέλεσμα το 1-0 να παραμείνει ως το τέλος και την ομάδα της Νέας Ερυθραίας να παίρνει το υπερπολύτιμο τρίποντο, ενόψει του κρίσιμου αγώνα κόντρα στον Εθνικό.

Πανερυθραικος: Πηδουλας, Παπαδόπουλος, Γκριτζάς, Σαξανίδης (86' Μικος), Αδραχτάς, Χατζής, Κοπάνης, Λάσκαρης, Τσίπρας (90+ Μπαστέας), Αντωνιάδης, Παπάζογλου (75' Γιαννόπουλος)

Χαϊδάρι    ¨Μαχαίρας , Δημητρακόπουλος , Πολίτης  , Αρβανίτης , Ταρατσάς ,Τσούκης (9' Σουμελίδης), Ρούπης , Χριστούλης(71' Κακαράκης) , Καρώνας , Κοτσολάκος (91' Παπούλιας),Μπατής .

21 ΜΑΙ 2014

ΒΗΜΑ ΑΝΟΔΟΥ  ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

Ανώτερος   ο Εθνικός  Πειραιά  ξεπέρασε το εμπόδιο  του Πανερυθραικού  με 2-0  και σε συνδυασμό   με την νίκη  του Χαιδαρίου με 2-1  επι  της  Οδηγήτριας  έχει την ευκαιρία την επόμενη αγωνιστική να σφραγίσει το  εισητήριο  για την Γ'   Εθνική    στον αγώνα με το Χαιδάρι  .

Στον αγωνιστικό τομέα  η  ομάδα  του Πειραία ήταν ανώτερη  είχε τρία δοκάρια  (8' και 68'  με τον Παυλόπουλο και  στο 37'  με τον Σάμιο ) .

Απο την άλλη πλευρά  οι φιλοξενούμενοι  δεν απείλησαν τον Εθνικό  και  ήταν νωθροί .

Στο  26'  με πέναλντι   ο Σούφλας έκανε  το 1-0  μετά απο χέρι του Παπαθανασίου

το τελικό   2-0  έγινε   στο  81'  απο τον Ξενιτόπουλο με κτύπημα  φάουλ .

ΕΘΝΙΚΟΣ  : Βουτσινάς ,  Γκορόγιας , Ξενιτόπουλος , Μπένα , Σαμιώτης , Μαριώλης, Παυλάκης ( 52' Σταφσουλαί ) , Σούφλας , Λύγκος(88' Πολυχρονίδης ) , Σάμιος , Παυλόπουλος (74' Σκαφτούρος)

ΠΑΝΕΡΕΘΡΙΑΚΟΣ : Πήδουλας , Παπαθανασίου ( 63 ' Γλυνός ),  Παπαδόπούλος (80' Μπατσέας), Γκριτζάς , Αδρακτάς , Χατζής , Αντιόλ, Λάσκαρης(88' Γιαννόπουλος ) ,Τσίπρας , Αντωνίαδης , Παπαζόγλου

Διατητές : Σοσώνης (Φθιώτιδας )  ,  Καραγιάννης , Μπούνος

28 ΜΑΙ 2014

ΝΙΚΗ ΑΝΟΔΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ  ΠΕΙΡΑΙΑ

Tο πιο αποφασιστικό του βήμα για την άνοδό του στην Γ' Εθνική πέτυχε ο Εθνικός που θριάμβευσε με 3-1 του Χαϊδαρίου στο ντέμρπι κορυφής του ομίλου. Σούφλας (40' πεν., 45') και Παυλάκης (43') οι σκόρερς του «κυανόλευκου» θριάμβου!

O Mαργαρίτης  Χατζηαλέξης έχει παρατάξει την εξής 11άδα: Βουτσινάς ,Γκορόγιας,Ξενιτόπουλος, Μπένα ,Σαμιώτης Σύρος,Παυλάκης,Σούφλας,Λύγκος,Σάμιος,Σκαφτούρος

Απο την άλλη οι  φιλοξενούμενοι  Mαχαίρας,  Πολίτης,Λούλας, Αρβανίτης,Ταράτσας,Τσούκης,Ρούπης, Χρηστούκης,Καρώνας,Κοτσωλάκης,Μπατής

ΡΟΗ  ΑΓΩΝΑ

1' Φουριόζος μπαίνει στο ματς ο Εθνικός, που έχει δοκάρι πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό! Συγκεκριμένα, μετά από απομάκρυνση της άμυνας του Χαϊδαρίου, η μπάλα στρώθηκε στον Σάμιο, που έπιασε το μονοκόμματο σουτ , στέλνοντας  την μπάλα στο δοκάρι!

20' Σουτ Παυλάκη στην κίνηση με γυρισμένη την πλάτη, η μπάλα λίγο άουτ

31' Ο Μπένα υποπίπτει σε πέναλτι και ο Τσούκης που αναλαμβάνει την εκτέλεσή του, ανοίγει το σκορ για το Χαϊδάρι.

39' Πέναλτι κέρδισε ο Εθνικός έπειτα από ανατροπή του Παυλάκη από τον Μαχαίρα.

40΄ ΓΚΚΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛ!!!!! Ο Σούφλας, που ανέλαβε την εκτέλεσή του ισοφάρισε για τον Εθνικό!

43' ΓΓΓΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ!!!!!!!! Ο Λύγκος έκανε ωραία προσπάθεια και σέντρα για τον Παυλάκη που με σουτ γράφει το 2-1!!!!!!

45' ΓΓΓΓΓΓΓΓΓΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ!!! Κόρνερ Ξενιτόπουλου ο Σούφλας εκμεταλλεύτηκε ολιγωρία της άμυνας του Χαϊδαρίου και με κεφαλιά γράφει το 3-1 για τον Εθνικό μέσα σε αποθέωση!!

Λήξη πρώτου μέρους με τον Εθνικό να προηγείται 3-1 του Χαϊδαρϊου

46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

52' Ωραία ενέργεια του Παυλάκη από αριστερά, κεφαλιά του Σκαφτούρου, η μπάλα λίγο άουτ/.

65' Πρώτη αλλαγή για τον Εθνικό. Στη θέση του Σκαφτούρου ο Παυλόπουλος.

73' Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη ο Γκορόγιας για ερπικίνδυνο μαρκάρισμα. Συνεχίζει μe δέκα ο Εθνικός.

74' Δεύτερη αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Πολυχρονίδης παίρνει τη θέση του Παυλάκη

81' Απίστευτη τριπλή ευκαιρία χάνει το Χαϊδάρι για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλα΄ο Βουτσινάς αποδεικνύεται φύλακας- άγγελος για την εστία του Εθνιού.

89' Τρίτη αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Χέλης αντί του Σάμιου

90' Με δέκα θα συνεχίσει και το Χαϊδάρι την αναμέτρηση, αφού αποβλήθηκε ο Ταράτσας με δεύτερη κίτρινη.

1 ΙΟΥΝ 2014

ΣΤΗ Γ' ΕΘΝΙΚΗ  Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

Την οριστικοποίηση της ανόδου του στην Γ' Εθνική πανηγύρισε ο Εθνικός, παρά το 1-1στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Οδηγήτρια.

Η ήττα με 3-0 του Πανερυθραϊκού από το Χαϊδάρι «κλείδωσε» την πρωτιά για την «αρμάδα» τουΜαργαρίτη Χατζηαλέξη, που έφτασε φέτος στο νταμπλ!

ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οδηγήτρια - Εθνικός Πειραιά 1-1

Το σκορ του αγώνα άνοιξε στο 28 λεπτό ο Χατζάκης διαμορφώνοντας το 1-0 υπέρ της γηπεδούχου Οδηγήτριας.

Ο Εθνικός δεν άργησε να απαντήσει και στο 40 λεπτό ισοφάρισε με μια καταπληκτική ατομική ενέργεια του Παυλάκη.

4 Ιουν 2014

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕ ΝΙΚΗ ΣΤΗΝ Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

Οι Πειραιώτες επιβλήθηκαν εκτός έδρας με 3-1 του Πανερυθραϊκού ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τη χρονιά κι ετοιμάζονται πλέον για την Γ’ Εθνική

Με ακόμη μια νίκη ολοκλήρωση τις υποχρεώσεις του στα μπαράζ για την άνοδο στην Γ’ Εθνική ο Εθνικός καθώς αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Πανερυθραϊκό κι επιβλήθηκε με 3-1.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στους γηπεδούχους καθώς στο 11’ ο Αδραχτάς σημάδεψε το δοκάρι του Βουτσινά με δυνατό σουτ, ενώ στο 19’ ο Εθνικός κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Παυλάκη να χρίζεται σκόρερ ύστερα από μπαλιά του Σάμιου.

Στο 44’ οι Πειραιώτες έκανα  δυο τα τέρματά τους, με τον Παυλόπουλου να πλασάσρει εύστοχα τον Μολφέση από κοντά και στο 67’ ο Σταφσουλάι με σουτ στην κίνηση ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 70’, για το τελικό 3-1, με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν την άνοδο στη Γ’ Εθνική.

Πανερυθραϊκός: Moλφεσης, Παπαθανασίου, Παπαδόπουλος, Γκριτζας, Γκόλιας, Χατζης, Τσιπρας, Μίκος, Αδρακτάς, Αντωνιάδης, Παπαζογλου

Εθνικός: Βουτσινάς, Γκορόγιας, Γερόλυμος, Σύρος, Χέλης, Σαμιώτης (80' Μανουλίδης), Μαριόλης, Παυλάκης (68' Τσαραούσης), Σταφσουλάι, Σάμιος (80' Μπουραΐμης), Παυλόπουλος