top of page

Μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική: Το πρόγραμμα του 6ου ομίλου

¨Διεξήχθη την Πέμπτη (10/4) η κλήρωση των αγώνων μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική και προέκυψε το πρόγραμμα του 6ου ομίλου.Επειδή δεν έχουν γίνει ακόμη γνωστοί όλοι οι πρωταθλητές, η κλήρωση έγινε με τις Ενώσεις.Αναλυτικά:

Πύρασος Αγχιάλου-ΑΕ Περίστασης 3-1

Εντυπωσιακή ήταν η πρεμιέρα στο πρωτάθλημα πρωταθλητριών ΕΠΣ για τον Πύρασο καθώς επιβλήθηκε 3-1 της ΑΕ Περίστασης σκοράροντας όλα τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο από τους δύο αριστεροπόδαρους παίκτες του, ενώ είχε δύο δοκάρια κι έχασε αρκετές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γιάννης Κοντοβάς που σκόραρε δύο γκολ, το δρόμο για τη νίκη άνοιξε ο Αποστολίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Η κίνηση του Νίκου Χατζηκυριακίδη να χρησιμοποιήσει τον αριστεροπόδαρο Γιάννη Κοντοβά στο δεξί άκρο της επίθεσης όχι μόνο αποδείχθηκε σωστή αλλά ήταν αυτή που έδωσε τη νίκη στον Πύρασο.

Μόλις στο 6ο λεπτό ο Κοντοβάς είχε σουτ εκτός μεγάλης περιοχής που σταμάτησε στη συμβολή των δοκών, ενώ στο 20' ο Σ. Κουσούρης είχε σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής που έφυγε άουτ, σε καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους.

Στο 25' ωραία ατομική ενέργεια του Κοντοβά ανακόπηκε έξω από την περιοχή με φάουλ και η μπάλα στήθηκε ένα μέτρο από το ημικύκλιο και δεξιά. Ο Αποστολίδης το εκτέλεσε, πέρασε την μπάλα από το τείχος και την έστειλε στο "παραθυράκι" γράφοντας το 1-0.

Και πέντε λεπτά αργότερα το 2-0. Ο Κοντοβάς έπιασε καταπληκτικό σουτ από μακρινή απόσταση και κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα. Ακολούθησε μια καλή ευκαιρία με τον Αρσένο να μην μπορεί να σουτάρει από κοντά και στο 39' το 3-0.

Από κάθετη του Στεφανή, ο Κοντοβάς βγήκε στην πλάτη της άμυνας, μπήκε στη μεγάλη περιοχή από δεξιά και με ψύχραιμο πλασέ, πέτυχε το τρίτο γκολ για τους Αγχιαλίτες και δεύτερο προσωπικό.

Στο 44', ο Τανάγιας αστόχησε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ όταν ολομόναχος απέναντι από τον τερματοφύλακα Μπικιαρόπουλο, πλάσαρε αλλά ο τελευταίος απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση, ο Λιάρος βρέθηκε σε θέση για γκολ αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Πυράσου κοίταξαν να διαφυλάξουν το υπέρ τους σκορ. Στο 49' ο Αρσένος έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 4-0 όταν πλάσαρε με τον τερματοφύλακα εξουδετερωμένο αλλά ο Χατζής έδιωξε σχεδόν πάνω στη γραμμή, ενώ στο 55' σουτ του Κοντοβά απέκρουσε ο Μπικιαρόπουλος σε κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλό σουτ από τον Σταματέλο που έφυγε άουτ στο 68' και κέρδισαν πέναλτι δύο λεπτά αργότερα σε ανατροπή του Σ. Κουσούρη από τον Μπασδάνη. Την εσχάτη των ποινών μετέτρεψε σε γκολ ο Μυστρίδης.

Στο 72' ο Γκάγκας είχε κεφαλιά άουτ ύστερα από φάουλ του Τανάγια, στο 80' σουτ του Χατζητρακόσια μπλόκαρε ο γκολκίπερ της Περίστασης, ενώ στο 86' ο Πύρασος είχε το δεύτερο δοκάρι του όταν ο Κοντοβάς σέντραρε, ο Δαμάσκος έκανε κεφαλιά-πάσα και ο Αρσένος με δεύτερη κεφαλιά έστειλε την μπάλα να χτυπήσει στο οριζόντιο και να φύγει άουτ.

Η ομάδα της Κατερίνης είχε την τελευταία χαμένη ευκαιρία στο 90ό λεπτό, με τον Βαν ντε Γουίχε να αποκρούει σουτ του Γεροντίδη σε φάση τετ-α-τετ.

Ο Πύρασος μπήκε με ...το δεξί στη διαδικασία των μπαράζ, τέθηκε επικεφαλής της βαθμολογίας καθώς το άλλο παιχνίδι, Δήμητρα Γιάννουλης-ΑΟ Σελλάνων, έληξε 0-0 και πλέον έχει μπροστά του τρία συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια, κατά σειρά με ΑΟ Σελλάνων, Δήμητρα Γιάννουλης και ΑΕ Περίστασης.

Συνθέσεις:

Πύρασος: Βαν ντε Γουίχε, Κυριάκος, Αποστολίδης, Γ. Κοντοβάς, Γκάγκας, Στεφανής, Μπασδάνης, Λιάρος (68' Χατζητρακόσιας), Δενελάβας (56' Βαγγελάκος), Αρσένος, Τανάγιας (83' Δαμάσκος).

ΑΕ Περίστασης: Μπικιαρόπουλος, Σιδηρόπουλος (72' Μαχαιρίδης), Π. Κουσούρης (32' Ε. Δημητρίου), Τριανταφύλλου (71' Κ. Δημητρίου), Χατζής, Αλεξιάδης, Γεροντίδης, Σταματέλος, Σ. Κουσούρης, Νικολαΐδης, Μυστρίδης.

Ρεπορτάζ: ΦΩΤΗΣ ΓΑΛΟΥΣΗΣ

14 MAI 2014

ΑΕ Περίστασης-Δήμητρα Γιάννουλης 0-1

Δε κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη η ΑΕΠ με αντίπαλο την ομάδα της Γιάννουλης στο γήπεδο της Περίστασης.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-1 με τον Μακανίκα στο 57΄και το γκολ αυτό όπως αποδείχθηκε, ήταν ικανό να δώσει το τρίποντο στη Λαρισινή ομάδα.Το παιχνίδι σημαδεύτηκε απο το πρόβλημα που αντιμετώπισε ο έμπειρος Κοταρέλας, όταν σωριάστηκε στο έδαφος στο 82ο λεπτό και για καλή του τύχη κοντά του έτρεξε ο κατ΄επάγγελμα νοσηλευτής 2ος βοηθός του αγώνα Παπαδάκης και του έδωσε απευθείας τις πρώτες βοήθειες.Το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου 15 λεπτά, ενώ ο άτυχος ποδοσφαιριστής μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο Κατερίνης (το ασθενοφόρο έφτασε άμεσα στο γήπεδο), όπου όπως είπαν οι γιατροί, ξέφυγε τον κίνδυνο και γλίτωσε τα χειρότερα.

Συγχαρητήρια βέβαια θα πρέπει να δοθούν στον βοηθό Παπαδάκη, που έτυχε να είναι ο σωστός άνθρωπος, στο σωστό σημείο τη σωστή στιγμή και κυριολεκτικά να σώσει μια ανθρώπινη ζωή...Title. Double click me.

21 ΜΑΙ 2014

ΑΕ Περίστασης-ΑΟ Σελλάνων 1-4

Με 4-1 έχασε στην Περίσταση η ΑΕΠ απο την πρωταθλήτρια ομάδα της ΕΠΣ Καρδίτσας ΑΟ Σελλάνων.

Η πρωταθλήτρια της τοπικής  ένωσης  ΠΙΕΡΙΑΣ  δεν έπιασε την καλή της γνώριμη εμφάνιση, ήταν κατώτερη των αναμενομένων  με αποτέλεσμα να χάσει σχετικά εύκολα τον αγώνα απέναντι σε μια μέτρια αγωνιστικά ομάδα όπως αυτή της Καρδίτσας.

Οι Κατερινιώτες μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και θα μπορούσαν να πάρουν αυτοί «κεφάλι» στο σκορ αν αρχικά στο 6΄ δεν έδιωχνε δύσκολα ο τερματοφύλακας Καμινιώτης, σώζοντας την εστία του από αυτογκολ σε προσπάθεια και γκέλα συμπαίκτη του.

Στο 10΄ο Νικολαΐδης βγήκε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα των Σελλάνων αλλά πλάσαρε επάνω του με αποτέλεσμα να χαθεί ακόμα μια σημαντική ευκαιρία για τους γηπεδούχους ενώ στο 20΄οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στον αγώνα με τον Τσίλια να πλασάρει δυνατά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπικιαρόπουλου.

Στο 21΄ο νεαρός τερματοφύλακας της ΑΕΠ, είπε όχι σε δυο διαδοχικά σούτ από πολύ κοντινή απόσταση στους Αναγνωστόπουλο και Τσίλια.

Δε κατάφερε όμως να κάνει το ίδιο στο 24΄με τον Αναγνωστόπουλο να πλασάρει από κοντά και να ανοίγει το σκορ κάνοντας το 0-1. Προηγήθηκε όμορφη πάσα του Μιχάλη που έβγαλε μόνο του τον επιθετικό της Καρδιτσιώτικης ομάδας.

Στο 35΄έγινε το 0-2 με πέναλτι που κέρδισε ο Αναγνωστόπουλος και εκτέλεσε εύστοχα ο Κλιάφας.

Έτσι μπήκαν στο ημίχρονο οι δυο ομάδες με την ΑΕΠ να είναι πίσω στο σκορ με 2 τέρματα διαφορά.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να μειώσουν και το κατάφεραν στο 55΄όταν σε σέντρα του Κουσουρή μέσα στην περιοχή, η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυνόμενου και ο διαιτητής Καραλιόλιος έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Ο Μυστρίδης δεν αστόχησε γράφοντας το 1-2.

Στο 57΄όμως και πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των παικτών της Κατερινιώτικης ομάδας, ο Αργυρόπουλος με πλασέ έδωσε και πάλι διαφορά δυο τερμάτων στην ομάδα του, κάνοντας το 1-3.

Το τελικό 1-4 διαμόρφωσε ο Αργυρόπουλος ο οποίος πέτυχε έτσι και χατ-τρίκ, δίνοντας διαστάσεις στο σκορ με το οποίο οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη στην Περίσταση.

Διαιτητής ήταν ο Καραλιόλιος με βοηθούς τους Ρίγκο και Μωυσιάδη, όλοι από την ΕΠΣ Ημαθίας.

ΑΕ Περίστασης: Μπικιαρόπουλος, Μπουλούμης (65΄ Αλεξιάδης), Κουσουρής Π., Δημητρίου Κ., Χατζής, Δημητρίου Β.(80΄ Τριανταφύλλου), Γεροντίδης, Σταματέλος, Κουσουρής Σ., Νικολαΐδης, Μυστρίδης (65΄Σιδηρόπουλος).

ΑΟ Σελλάνων: Καμινιώτης, Μπαλτάς, Μπούσδρας, Κλιάφας, Τζίλος, Κουμπάγια, Παπαευαγγέλου, Σακκάς (65΄Παπανικολάου), Αναγνωστόπουλος,(85΄Νταλούμης) Τσίλιας (85΄Μπεκιάρης), Μιχάλης.

Στο άλλο παιχνίδι στη Λάρισα, η Δήμητρα Γιάννουλης με τον Πύρασο Αγχιάλου, έμειναν στο 1-1 χωρίς το παιχνίδι να βγάλει τελικά νικητή.

ΑΕ Περίστασης-Πύρασος Αγχιάλου 2-4

Τίποτα δεν σταματά όπως αποδείχθηκε σήμερα τον Πύρασο στην προσπάθεια που κάνει για την άνοδο στην Γ' Εθνική.

Η ομάδα της Ν. Αγχιάλου πέρασε νικηφόρα και από την έδρα της Α.Ε. Περίστασης στην Κατερίνη, επικρατώντας με 4-2 και με την επιτυχία αυτή, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των μπαράζ ανόδου στον 6ο όμιλο, διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της κατάταξης με 10 βαθμούς (τρεις νίκες και μία ισοπαλία).

Αξίζει να αναφέρουμε πως για τον Πύρασο αυτό ήταν το τρίτο και τελευταίο παιχνίδι εκτός έδρας, καθώς υπολείπονται δύο ακόμη ματς, και τα δύο στη Ν. Αγχίαλο, με Α.Ο. Σελλάνων και Δήμητρα.

Αντ΄θετα η ομάδα της  Περίστασης  έμεινε για 4η αγωνιστική χωρίς βαθμό και πλέον αυτό που απομένει είναι η ολοκλήρωση της περιόδου. Η οποία περίοδος δεν ήταν καθόλου άσχημη με την ομάδα του Λάκη Τζιούτζιου να κάνει μια καλή πορεία η οποία μπορεί να μην οδήγησε στην άλλη κατηγορία, πρόσφερε όμως μεγάλες συγκινήσεις σε παίκτες, διοίκηση και φιλάθλους της ομάδας της ΑΕΠ.

Όσον αφορά τον Πύρασο, η ομάδα του Βόλου κρατά τη άνοδο στα χέρια του και μόνο αν... αυτοκτονήσει δεν θα ανέβει στην Γ' Εθνική.

Η Α.Ε. Περίστασης προηγήθηκε δύο φορές με τον Σάββα Κουσούρη (4', 48'), αλλά ο Πύρασος ισοφάρισε δύο φορές με τους Αρσένο (45'+3), Π. Κοντοβά (50') και πήρε την νίκη με τέρματα των Δενελάβα (67') και Τανάγια (80' πεν.).

Α.Ε. ΠΕΡΙΣΤΑΣΗΣ: Μπικιαρόπουλος, Ε. Δημητρίου, Π. Κουσούρης, Τριανταφύλλου, Κ. Δημητρίου, Αλεξιάδης, Κ. Γεροντίδης, Σταματέλος, Σ. Κουσούρης, Νικολαΐδης, Μυστρίδης.

ΠΥΡΑΣΟΣ: Ντ. Βαν ντε Γουίχε, Κυριάκος, Γκάγκας (24' λ.τρ. Στεφανής), Μπασδάνης, Γ. Κοντοβάς, Τανάγιας, Λιάρος, Π. Κοντοβάς, Αρσένος, Δενελάβας (80' Δερμιτζάκης), Μίλτος (46' Ερ. Βαν ντε Γουίχε).

Δήμητρα Γιάννουλης-ΑΕ Περίστασης 3-2

Νίκη με σκορ 3-2 κατάφερε να πάρει η Δήμητρα Γιάννουλης, μέσα στην έδρα της, απέναντι στην πρωταθλήτρια του Νομού Πιερίας, Α.Ε. Περίστασης στην προτελευταία αγωνιστική των μπαράζ για την άνοδο στην Γ’ Εθνική κατηγορία.

Το αποτέλεσμα αυτό, σε συνδυασμό με το ισόπαλο 1-1 στο παιχνίδι ανάμεσα σε Νέα Αγχίαλο και Σέλλανα, φέρνει την ομάδα της Λάρισας να ισοβαθμεί στην δεύτερη θέση με την ομάδα της Καρδίτσας, έχοντας 8 βαθμούς και όλα αναμένεται να κριθούν στην τελευταία αγωνιστική των μπαράζ, όπου δεν αποκλείεται να έχουμε και τριπλή ισοβαθμία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, η γηπεδούχος ομάδα μπήκε καλά στο παιχνίδι και προσπάθησε από νωρίς να απειλήσει τον αντίπαλο της.

Έτσι, στο 23’ ο Μανάκας τροφοδότησε από καλή θέση τον Σπανό, που έκανε το 1-0, ενώ λίγο πριν λήξει το πρώτο μέρος και συγκεκριμένα στο 42’ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα για την Δήμητρα, με τις δύο ομάδες να παν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως, δεν ξεκίνησε και τόσο καλά για την Γιάννουλη, καθώς οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο 49’ όταν ο Κουσούρης Ε. έδωσε στον Νικολαΐδη και αυτός έκανε το 2-1.

Μάλιστα, η ομάδα από την Πιερία κατάφερε και να ισοφαρίσει στο 54’ όταν ο Κουσούρης Ε. εκτέλεσε ένα φάουλ από δεξιά και ο Νικολαΐδης με προβολή πέτυχε και δεύτερο τέρμα για το 2-2.

Τελικά, η Δήμητρα κατάφερε να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ, όταν στο 58’ ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ της για χέρι αντίπαλου αμυντικού. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πατσιωτός, που ήταν εύστοχος και έκανε το 3-2 για την Δήμητρα.

Τέλος, να σημειωθεί, πως η Γιάννουλη τέλειωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε στο 79’ ο Εμμανουήλ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το φιλμ του αγώνα

5’: Ο Παναγιωτίδης, βγήκε τετ α τετ με τον Καλαϊτζίδη, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

23’: Ο Μανάκας, τροφοδότησε από καλή θέση τον Σπανό και αυτός άνοιξε το σκορ, κάνοντας το 1-0 για την Δήμητρα Γιάννουλης.

42’: Ο Σπανός βγήκε τετ α τετ με τον Καλαϊτζίδη και με πλασέ έκανε το 2-0 για την Δήμητρα Γιάννουλης.

49’: Ο Κουσουρής Σ., βρήκε με πάσα τον Νικολαΐδη και αυτός έκανε μείωσε σε 2-1 για την Περίσταση.

54’: Ο Κουσουρής Σ., εκτέλεσε ένα φάουλ στην περιοχή και ο Νικολαΐδης από κοντά ισοφάρισε σε 2-2 για την Περίσταση.

58’: Η Γιάννουλη κέρδισε πέναλτι για χέρι αντίπαλου αμυντικού. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πατσιωτός, που ήταν εύστοχος και έκανε το 3-2, βάζοντας και πάλι μπροστά την Δήμητρα.

79’: Ο Εμμανουήλ αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό φάουλ και αποβλήθηκε.

80’: Ο Πάσιος επιχείρησε ένα σουτ, αλλά απέκρουσε ο Καλαϊτζίδης.

88’: Ο Μανάκας έβγαλε κάθετη μπαλιά για τον Σπανό, που βγήκε τετ α τετ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

90’: Ο Σπανός και πάλι σε θέση τετ α τετ, αλλά αυτήν την φορά απέκρουσε ο Καλαϊτζίδης.

Δήμητρα Γιάννουλης(Γιάννης Μπουρνάκας-Βασίλης Μπακογιάννης): Παναγιωτόπουλος, Πότσης, Μπαρούτας(55’ Πάσιος), Κοντοδήμος(69’Μαλαβιέζος), Σουφχάρας, Θώμος, Εμμανουήλ, Μανάκας, Πατσιωτός, Παναγιωτίδης(53’ Τέγος), Σπανός.

Α.Ε. Περίστασης(Λάζαρος Τζιούτζιος): Καλαϊτζίδης, Μαχαιρίδης (85’ Γάκης), Κουσουρής Π., Τριανταφύλλου, Χατζής, Νικολαΐδης, Σιδηρόπουλος, Σταματέλος, Γεροντίδης, Κουσουρής Σ., Μυστρίδης.

Νίκη και άνοδος για τον Πύρασο

Η ομάδα της Νέας Αγχιάλου επιβλήθηκε εντός έδρας με 1-0 και κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τη Γ’ Εθνική

Την άνοδο στη Γ’ Εθνική πανηγυρίζει από το απόγευμα της Τετάρτης (4/6) ο Πύρασος Νέας Αγχιάλου που επιβλήθηκε με 1-0 στο εντός έδρας ματς με τη Δήμητρα Γιάννουλης στην τελευταία αγωνιστική των μπαράζ.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 39ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Αποστολίδη ο Γκάγκας με βολέ νίκησε τον Παναγιωτόπουλο διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.

Πύρασος: Βαν ντε Γουίχε, Κυριάκος, Αποστολίδης, Λιάρος, Γκάγκας, Στεφανής, Μπασδάνης, Τανάγιας (65′ Πλαβός), Π. Κοντοβάς (69′ Δαμάσκος), Αρσένος, Μίλτος (85′ Δενελάβας).

Δήμητρα Γιάννουλης: Παναγιωτόπουλος, Πότσης (55′ Μαλαβιέζος), Μπαρούτας, Κοντοδήμος, Σουφχάρας, Θώμος (64′ Παναγιωτίδης), Φατούρας, Μανάκας, Πατσιωτός (76′ Πάσιος), Κοταρέλας, Σπανός.

5 ΙΟΥΝ 2014

ΑΟ Σελλάνων- Α.Ε Περίστασης 2-1

"

Αξιζε" την νίκη χθες στην Καρδίτσα!

Φινάλε των αγώνων μπαράζ και η ΑΕΠ αν και προηγήθηκε έχασε στην Καρδίτσα με 2-1 σε ένα παιχνίδι που η ομάδα της Κατερίνης άξιζε ακόμα και την νίκη.

Στο πρωτο μέρος οι Καρδιτσιώτες ήταν αρκετά νωθροί και ασύνδετοι, επηρεασμένοι ίσως και από την εξέλιξη του  πρωταθλήματος,  με συνέπεια να μην μπορέσουν να δημιουργήσουν επικίνδυνες φάσεις  μπροστά στα αντίπαλα καρέ. Στην επανάληψη και μέχρι το γκολ των φιλοξενούμενων ο ρυθμός  του παιχνιδιού θα έλεγε κανείς ότι πήγαινε στο ίδιο βασανιστικό τέμπο.

Ο ΑΟΣ ‘’ξύπνησε’’ μετά το 0-1 (58’) και κατάφερε με δυο γκολ σε ενα επτάλεπτο (73’ ,80’) και εκμεταλλευόμενος το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε διαμορφωθεί ενδιάμεσα (76’) των δύο τερμάτων,έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη γοήτρου με 2-1.

ΜΕΤΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε να επιδείξει κάτι το ιδιαίτερο και θύμιζε αγγαρεία.

Ο ΑΟ Σελλανων ξεκινησε με διάθεση αλλα πολύ γρηγορα οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και έκλεισαν καλά τα καρέ τους.

Η τοπική ομαδα με εξαίρεση δυο σουτ του Τσίλια (12’ και 38΄) που εξουδετέρωσε εντυπωσιακα ο τερματοφύλακας της Περίστασης , δεν ήταν καλή.

Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι που ήρθαν στην Καρδιτσα με 13 μόλις ποδοσφαιριστές στην αποστολή, απείλησαν με τον Σ. Κουσουρη (26’), με τη μπαλα να περνά άουτ.

ΠΗΡΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕΤΑ ΤΟ 70’

Τα προβλήματα συνεχίσθηκαν και στην επανάληψη για τους ‘’κυανόλευκους’’ και οι φιλοξενούμενοι που έβλεπαν τα προβλήματα των γηπεδούχων μη έχοντας τίποτε να χάσουν πέρασαν μπροστά και άρχισαν να ‘’απειλούν’’ .

Τα δύο ‘’προειδοποιητικά’’ σουτ των Μυστρίδη (56’) και Νικολαίδη (57’) πέρασαν  άουτ αλλά το τρίτο του Μυστρίδη (58’), ήταν ‘’φαρμακερό’’.

Ο καλύτερος παίκτης της Περίστασης με πλασέ εκανε το 0-1 .

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι  θα μπορούσαν να φτάσουν ακόμη και σε ενα 2ο γκολ αν στο 67’ ο Καμινιώτης δεν απέκρουε το σουτ του Μυστρίδη, ενω στη συνέχεια ο Νικολαίδης,που πήρε το ριμπάουντ  σούταρε άουτ.

Κάπου εκεί άρχισε να ανεβαίνει ο ΑΟ Σελλάνων, μετά και τις απαραίτητες κινήσεις από τον πάγκο και κατάφερε, με εναν ανέλπιστο τρόπο, να ισοφαρίσει.

Ο Παπαευαγγέλου έβγαλε μια μπροστινη μπαλιά στον Τσίλια, ο τερματοφύλακας της Περίστασης έκανε ‘’τσάφ’’ στην έξοδό του και ο επιθετικός του ΑΟΣ στην κενη εστία έκανε το 1-1 (73’) .

Το γκολ αυτό έδωσε ‘‘φτερά’’ την ομαδα του Προαστίου που πίεσε περισσότερο.

Στο 73’ οι φιλοξενουμενοι έμειναν με δεκα πάικτες λόγω αποβολής με δευτερη κίτρινη κάρτα του Ε. Δημητρίου (βρήκε τη μπάλα με το χέρι) και τέσσερα λεπτά αργότερα έγινε το 2-1.

Ο Παπαευαγγέλου εκτέλεσε ενα δυνατό πλάγιο άουτ μέσα στην περιοχή, ο Σακκάς πήρε την γυριστή κεφαλιά και ο επερχόμενος Τζιλός με σουτ εστειλε τη μπαλα στα δίχτυα (80’).

Μαλιστα στο 91’ ο Κουμουρία σε ενα ανεπαναληπτο τετ-α-τετ νικήθηκε από τον αντίπαλο γκολκήπερ και το ματς τελείωσε 2-1.